Bu kez konuğumuz Başkan Uludağ

10/12/2018 05:35 3945

'Geleneksel Kahvaltı Sofraları'nda kent yöneticileriyle Adana'yı masaya yatıran gazetemiz gündem yaratmaya ve gündem belirlemeye devam ediyor. Belediye başkanları yazı dizimiz devam ediyor.

Bu kez konuğumuz Sarıçam Belediye Başkanı Avukat Bilal Uludağ oldu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu'nun moderatörlüğünde Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile Mavi Sürmeli Otel’de, yaklaşık 2 saatlik bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. Aklımıza gelen ve gündemdeki tüm soruları sorduk. Başkan Uludağ, Sarıçam için yapılan hizmetleri, projeleri ve hedeflerini anlattı.

Sınırları içerisinde Çukurova Üniversitesi ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi gibi ülkemizin iki güzide üniversitesini ve OSB’yi barındıran Sarıçam ilçesi Adana’nın parlayan yıldızı olmaya emin adımlarla ilerliyor.

Başkan Uludağ, “Eskiden Adana’nın gururu ve umudu Sarıçam, parlayan yıldız olacak dediğimizde bize gülüyorlardı” diyor ve ekliyor “şimdi ise onlar da inanıyor.”

Sosyal belediyeciliğin önemli kesitlerinin yer aldığı ve başkanın hazırlattığı elindeki kitapçıkta yer alan tüm bilgileri bize anlattı. Benim dikkatimi çeken başkanın bizzat birebir her Çarşamba günü vatandaşla özel olarak görüşmesi oldu. Diğer belediyelerde halkla buluşma günleri vesaire var ama bütün herkesin önünde..

Sarıçam’da ise başkan vatandaşla bizzat, birebir, özel görüşüyor, dertlerini dinliyor, sıkıntılarını çözmeye çalışıyor. Sosyal belediyecilik anlamında bu uygulama Türkiye’de ilk.

Göreve gelmeden önce 32 söz verdiğini ama bu gün itibariyle bu sözlerden çok daha fazlasını Sarçamlılara hizmet olarak sunduğunun altını çizdi. Bir önceki seçimlerde rekabet ettiği ve neredeyse yüzde 10 fark attığı AK Parti ile bu kez ortaklık var. Enteresan bir seçim olacak bu seçim.

Sarıçam’ın gelecek 50 yılını planladıklarını söyledi Sayın Başkan. Ada bazlı düzenlemeler yapılıyormuş orada imar için. Sarıçam hem spor merkezi olacak yeni yapılan şehir stadyumu ile birlikte, hem kültür merkezi, hem OSB ile birlikte sanayi merkezi, üniversiteler ile öğrenci kenti ve daha nitelikli yaşam merkezi olacak. Nüfus Sarıçam’da 1 milyonu bulsa dahi sorunsuz altyapı hizmetleri olacak planlamalar bu şekilde yapılmış. Eski mahallelerde de düzenlemeler yapılıyormuş. Güzel bir söz söyledi Sayın Uludağ. Dedi ki, “Ekmek ihtiyacı varken pasta-tatlıyla uğraşmadık.” Öncelik sırasını ihtiyaçlara göre belirlenerek hizmetlerin sıralanması olması gereken en önemli şey.

Başkan Sarıçam’da bunu başarmış.

Bana göre en önemli sorun Sarıçam’da çöplük sorunu. Hemen kaldırılması için ne gerekiyorsa yapılmalı, bununla ilgili çalışmalar devam ediyor, Başkan Bilal Uludağ, bu sorunu çözmek için gerçekten çabalıyor gördüğüm kadarıyla. Ki zaten ‘en büyük hayalim’ demişti daha önceleri bu konuda bize özel yaptığı açıklamalarda.

Önemli bir diğer konu, işsizlikle mücadelede Sarıçam iyi noktada. Belediyede sadece 600 kişi çalışıyor ama Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’yle iyi senkronizasyonsayesinde 3 bin 2 yüz 18 kişiyi OSB’de işe yerleştirmiş.Bu rakamın 960’ı ise kadın. Yani kadına pozitif yaklaşım sergileniyor Sarıçam’da.

Başkanla sohbet ederken şunu özellikle belirtti; “şu an yaptıklarımız 10 yıl sonra çok daha iyi anlaşılacak” bu demektir ki vizyonu geniş bakıyor Sarıçam’a.

Muhtarlar beni gece yarısı dahi olsa arayabiliyorlar biz Sarıçam’ı hep birlikte yönetiyoruz” diyor. Seçimde neler vaat edeceksiniz diye sorduğumuzda da, başkan cümleye noktayı şöyle koydu: “Önümüzdeki dönemde yapılacak çok şey var daha”