BU İSİMLER NEREDEN GELİYOR?

12/02/2020 21:13 1645

İsimler; canlı, cansız her türlü varlık ve kavramı anlatan, bildiren kelimelerdir. Bu sayede, bir nesne, bir kavram belirtilir, diğerlerinden ayrılır. Atalarımızdan bu yana devam eden , yeni doğanlara isim konmada güzel bir adetimiz var. Yaşlı bir aile büyüğü ya da bir din hocası, ezan okur , duadan sonra bebeğin kulağına ismini fısıldar.

Konan isimler içerisinde din büyüklerinin, peygamberlerin , erenlerin , evliyaların , ünlülerin , kahramanların, hakanların ismi bir hayli çok. Ayrıca bazı kuş , çiçek , hayvan , nehir , göl , deniz, belde isimleri de var. Özellikle , dini kökenli isimler, peygamber adları uluslara göre  farklı .Adem (Eden), Davud(David), Süleyman(Salomon), İbrahim(Abraham), İsa(İsac), İsmail(Samuel), İlyas(Elies), Musa(Mose), Yusuf (Yasef) gibi .

Hakan , Kaan, Yavuz, Fatih, Alpaslan. Savaş-Barış , Şahin-Kartal, Pars-Aslan,Kaplan gibi güçlü. Ahu , Maral, Karaca, Sülün, Kumru , Suna gibi güzel kuşlar , hayvanlar. Ama yararlandığımız eşek, kedi, köpek, at gibi hayvanları isimlerine rastlamıyoruz. Ayrıca baykuş, leylek, akbaba’ya da. Başak, Ekin, Fulya, Itır, Gül, Yasemin, Nergis, Çiğdem, Menekşe, Sümbül var da, Kaynanadili, zakkum, Kaktüs , Devetabanı yok. Demir , Tunç, Elmas, Zümrüt, Firuze isimlerine rastlarız da, Kurşun, Nikel, Alüminyuma rastlamayız. Atlarımıza kendi isimlerimizi veririz hatta gururlanırız.

Türkiye’de yapılan araştırmaya göre kadınlarımızda en çok rastlanan isimler; Fatma , Ayşe, Emine, Hatice, Fadime , Hanife, Zeynep ,Leyla, Şerife, Asıh, Elif ,Sultan ve Havva.

Afyon , Burdur , Isparta, Konya , Manisa, Uşak, Karaman’da en çok rastlanan isim Ayşe, Batmanda Emine, Aksaray’da Hatice diğer tüm illerde Fatma.

Erkekler de Mehmet, Mustafa , Ahmet, Hüseyin, Ali, Hasan, Ramazan, Murat , Yusuf, Abdullah, İbrahim, Osman, İsmail, Şehmuz, Ömer en fazla rastlanan isimler.

Ardahan ve Kars’ta Murat, Tunceli’de Hüseyin, Erzurum’da Ahmet, Erzincan’da Ali, Kahramanmaraş’ta Ökkeş, Diyarbakır’da Şehmuz, Konya’da Celalettin en fazla olan erkek isimleri geri kalan illerin çoğunda en fazla görünen isim Mehmet ve Mustafa.

Alevi vatandaşlarımız arasında Hasan, Ali, Hüseyin ismi çok fazla. Bekir , Osman , Ömer , Ayşe ismi ise hiç yok. Bu da tarihteki acı olayların bir sonucu .

Şimdi biraz yurtdışına çıkalım. ABD başkanlarının oturduğu mekana neden , White House (Beyaz Ev) denmiş onu anlatalım. İngilizler ABD başkanlarının oturduğu Washington’daki binayı, 1814 yılında yakarlar. Bina onarılır ve her tarafı beyaza boyandığı için ,White House denir.

İngilizler bir süre ABD’de yerleşmişlerdi. Bulundukları eyalete , kraliçelere, bakire (Virgin) Victoria’yı anmak için Virginia adını vermişler.

Buzlar ile kaplı kuzey kutbuna yakın adalarda yaşayan Eskimoların kendi dillerindeki adları, yeni insanlar demek olan İnnuit. Avrupalılar Eskimolara çiğ et yedikleri için, çiğ et yiyen anlamına gelen Eskimo adını takmışlar.

1961 yılında kapatılan San Francisco Körfezinde hapishanesi ile ünlü adaya Alcatras adını veren İspanyol seyyahı Ayala’dır. Bu adada çok fazla pelikan olduğu için , pelikan anlamına gelen Alcatras denmiş.

1880’de Avusturalya’da karaya çıkan İngiliz kaptanı bir kanguru görür, ve bir yerliye bunun ismi ne diye sorar. Yerli de bilmiyorum anlamında kanguru lafını eder. O günden sonra bu sevimli , keseli hayvanın adı kanguru olur.

Biraz da ülkemize dönelim. Fatih Sultan Mehmet , çok sayıda Aksaraylıyı İstanbul’a getirir ve bir semte yerleştirir. O semtin adı da Aksaray.

Osmanlı döneminde Beyoğlu’nda sadece çok zengin olan bir baba ve oğlu saray gibi bir evde yaşarlarmış . Kimsenin oturmadığı bu yere , Beyoğlu denmesinin sebebi bu.

İstanbul’un ilk kadısı ve belediye başkanı Nasrettin Hocanın torunlarından Hızır Bey. Onun oturduğu yere bugün Kadıköy deniliyor.

İstanbul Eminönü’nde yeni camiye bitişik bir Mısır Çarşısı var. Burası 17. Yüzyıldan kalan ,L harfi biçiminde taş yapılı, kapalı bir çarşı. Bu çarşının eski adı da Yeni Çarşı ya da Valide Çarşısı. 18. Yüzyılda Mısır’dan İstanbul’a baharat getiren gemiler ,bu çarşının önündeki iskelede mallarını indirdiklerinden bu çarşının adı olmuş Mısır çarşısı .

Bugünlük bu kadar yeter..