Bu indirim kapak olsun

19/11/2019 22:09 4855

Adana’da suya yüzde 30 indirim kararı, dün Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 5. oturumunda oybirliğiyle geçti.

Seçim döneminde Zeydan Karalar, yüzde on kademeli olarak toplamda yüzde 30 suya indirim yapılacağını vaat etmişti.

Seçimden sonra Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde suya yüzde 30 indirim kararı meclise gelemedi. Çünkü; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mayıs Ayı ASKİ Genel Kurulunda alınan karar gereği suya yüzde 30 indirim kararını ‘Batarız’ diyerek veto etmiş gündeme almamıştı.

 Sonrasında başkanın isteği ile meclise gelen 169 milyonluk borçlanma, suya indirim yapılmaması nedeniyle geçmedi. Cumhur ittifakı da borçlanmayı veto etti.

 

Daha sonra ne olduysa ekim ayında yine meclise gelen suda indirim konusu bu kez yüzde 18 olarak oylamaya sunulurken Başkan Karalar yine haydi yüzde 2 de benden olsun diyerek yüzde 20’lik indirim kararını oylattı. Bu esnada mecliste yapılan konuşmalarda başkanın şu cümlesi de kayıtlara geçti; ‘Bırakın Allah aşkına içerde anlaştınız yüzde 18’e yüzde 2 de benden olsun ne olacak’

 

Daha sonra yine her ne olduysa borçlanma meclise bir daha geldi. Ve bu kez borçlanma oy birliği ile geçti. Dikkat edin oy birliği…

 

Günler geçti zaman su gibi aktı, ama pahalı olduğu için su bir türlü akamadı.

Vatandaş ne yapsın bir yanda geçim sıkıntısı bir yanda faturalar…

 

Her neyse geldiğimiz gün itibariyle, Adana’da suya indirim belediye meclisinde oybirliği ile kabul edildi. Bu önemli oy çokluğu değil bakın, oy birliği ile.

 

Başkan Karalar, belediyenin su isale ve altyapı hizmetlerinde kullanılan malzemelere dahi yüzde 50 zam geldiği bir ortamda, suya yüzde 30 indirim yapılmasının önemine değinen bir açıklama yaptı.

Birçok belediyenin suya, ekmeğe ve toplu taşımaya zam yaptığını hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak toparlandıkça, bunun semeresini halka yansıtacağız. Suya yaptığımız yüzde 30 indirim Adana halkına hayırlı olsun” dedi.

 

Şunu unutmamak lazım; bu karar Meclis üyelerinin desteğiyle alındı. Karara göre, su ücretine yapılan yüzde 30’luk indirim 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren uygulanacak.

Sonuçta ben ödediğim faturalara bakarım. Vatandaş rahat edecekse daha ne olsun. ‘Belediyede işler yürümüyor’, ‘vay efendim daha gözle görülen bir iş yok’, ‘hizmetler aksıyor’, falan filan diyenlere de bu indirim kapak olsun.