Bu Festival Adanaya  Çok Yakıştı

11/10/2017 02:59 5313

Bu yıl birincisi düzenlenen ‘Lezzet Festivali’ damaklarda ve dimağlarda apayrı bir yer bıraktı.

Lezzetleri ile ünlü bu şehrin başta ‘Türkiye’ olmak üzere medya aracılığıyla da dünyaya tanıtılmasının bu şehrin geleceği açısından önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

Adana Valiliği’nin öncülüğünde el birliği ile gerçekleşen festivalde Adana’nın lezzetlerini gelen misafirler tatma fırsatı buldu. Kebabından şalgamına,  bici bicisinden şırdanına kadar çeşit çeşit lezzetler festivale gelenlerin midelerini şenlendirdi.

Özellikle Koza TV’de yayınlanan program çekimlerimiz için sürekli ‘festival alanında’ bulunan biri olarak söylemeliyim ki “Bu festival Adana’ya Çok Yakıştı”.

Bu vesile ile Türk mutfağının zenginliği ve Adana Mutfağının farkı, bu festival sayesinde bir kez daha fark edilmiş oldu.

Düzenleyenlerden emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Yalnız festival alanında en dikkatimi çeken stantlardan biri de Aladağ Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi’nin stantları oldu.

Son günlerde ciddi manada herkesin ilgisini çeken ‘Karpuz Reçeli’ ve ‘Karpuz Turşusu’ farklı lezzet arayanları şaşırtmadı desem yalan olur. Çoğu şeyin turşusuna reçeline alışık olanların ‘Karpuz Reçeli’ ve ‘Karpuz Turşusu’ standındaki şaşkınlıkları görülmeye değerdi. Burada farkındalığını konuşturan Yüreğir Belediyesi’ni kutlamalıyım.

Bir diğer dikkatimi çekense Aladağ  Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’in gelen ziyaretçilerine bizzat kendi elleri ile ‘Andız Pekmezi’ ikram etmesi oldu.

Aslında ‘Andız Pekmezi’ni bilenler bilir lakin bilmeyenler için önermekte yarar var. Çükü çok faydalı bir içecek türü.

Bin bir zahmetle andız ağaçlarından toplanan ve birçok işlemden geçirildikten sonra kaynatılarak sofralara gelen bir lezzet  Andız Pekmezi.

Ayrıca eskilerin birçok hastalığa şifa niyetine de kullandıkları ‘Andız Pekmezi’ aslında bir nevi şifa kaynağı.

Başkan Mustafa Akgedik yörede bolca yetişen Andız’ın yöre ekonomisine katkı koymak ve ‘Andız Pekmezi’ne dikkat çekmek adına böyle bir adım attıklarını belirterek ‘Andız Pekmezini’ herkese önerdiklerini belirtiyor her fırsatta.

Bu yönü ile ‘Andız Pekmezi’nin tanıtılması noktasında Başkan Mustafa Akgedik’i bir kez daha kutlamadan geçmeyelim.

Tabi festivale katılan özel sektör firmalarımızı da tebrik etmek gerekir ki gözlemlediğim kadarı ile onlarda kendi üzerlerine düşenin fazlasını yapmaya çalıştılar. Gerek lezzetlerin görselliği ve gerekse de sunumu muhteşemdi.

Eminim ki benim gibi şimdi tüm Adanalılar da gelecek yıl yapılacak festivali sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardır diye tahmin ediyorum.