Bu festival Adana’ya, Adanalılara yakışır

25/09/2017 00:54 6515

Büyük gün geldi. Adana Film Festivali, Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nın açılışıyla bugün başlıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Adanalılara bir kültür sanat etkinliği olarak düzenlenen 24. Uluslararası Adana Film Festivali, bugün başlıyor. Hayırlı olsun. Adanalılar bir hafta boyunca sinema, edebiyat, kültür, sanat etkinliklerine doyacak

Festival kapsamındaki Konserler de bonus bana göre.

Bilirsiniz pamuk, Adana sanayisinde çok önemli bir yere sahipti eskiden. Hatta öyle ki, Yeşilçam Filmlerinde konu, hep Adanalı pamuk ağalarının etrafında gelişirdi. Tekstil fabrikası sahipleri, uçsuz bucaksız pamuk tarlaları ve çiftlikleri Yeşilçam filmlerine çok hayat vermiştir. Ali Şen,

Hulusi Kentmen, Nubar Terziyan gibi usta oyuncular, Adanalı fabrikatör ve ağa rollerini üstlenirdi.

Aradan yıllar geçse de bu filmler hala unutulmamıştır, hala Yeşilçam klasiğidir. Yeşilçam’a bu kadar sanatçı, oyuncu, yönetmen, senarist yetiştiren bu bereketli topraklar dünyada kaç ülkeye nasip olur ki?

 

Festivalde Galeria İş Merkezi yanında kurulan Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nda ilk gün çok sayıda sergi de açılacakmış. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Bütün bunlar hep Uluslararası organizasyonlar.

 

1 hafta boyunca faaliyet gösterecek Sinema ve Kültür Sanat Kasabası Türkiye’de bir ilk.. Bu işi de değerli bir Adanalı ‘Pink Namık’ olarak bilinen marka isim Namık Kemal Biçer üstleniyor. Namık Kemal Biçer, yaptığı organizasyonlarla adını Türkiye’ye duyurmuş önemli bir Adanalıdır. Son olarak EXPO organizasyonunda da harikalar yarattı.

 

Bizim de Adanalılığımızı, Adana sevdamızı bu memlekette herkes bilir. Tabi böyle büyük bir organizasyonu 24.Adana Film Festivali’nin organizasyonunu bir Adanalının üstlenmesi ayrı bir gurur verdi bana. Namık Kemal Biçer, büyük bir başarıyla tamamlayacaktır bu organizasyonu da.

 

Bu manada işi ehline ve bir Adanalıya verdiği için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü de ayrıca kutluyorum. Namık Kemal Biçer’in ayrıca ilk defa uygulamaya sokacağı Sinema ve Kültür Sanat Kasabası projesini Sözlü’nün kabul etmesi gerçekten de takdire şayan.

 

Türkiye’de sinema festivali yapan 15 şehir bile Adana Film Festivaline katılıyor. Organizasyonun büyüklüğünü ve önemini buradan da anlayabilirsiniz. Burada asıl konu bana göre; Kültür Sanat Kasabası, bu kasaba projesi Adanalıları da çok memnun edecektir. Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’ndaki etkinliklerin tamamının ücretsiz izlenebilmesi de bu festivalin halkla iç içe yapılacağının en büyük göstergesi. Her zaman bu festivaller halktan uzak yapılıyor halktan kopuk derlerdi, alın size halkla iç içe bir festival.

 

Bu kent buna layıktır. Adanalı buna layıktır, bir Adanalı olarak bu yıl yapılacak olan 24.Adana Film Festivali ile Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’ndaki etkinliklerin tüm Türkiye’de ses getireceğine inanıyorum. Adana bir hafta boyunca kültür ve sanata doyacak. Bu münbit topraklardan bereket fışkırmıştır her zaman. Adana bağrından nice edebiyat, nice sinema üstadları çıkarmıştır. ‘Yaşar Kemal’ler, ‘Orhan Kemal’ler, ‘Muzaffer İzgü’ler, ‘Ali Şen’ler, ‘Ali Özgentürk’ler, çıkmıştır bu memleketin bağrından. Çıkmaya da devam edeceğine inancım tam.

 

24.Adana Film Festivali ile Sinema ve Kültür Sanat Kasabası Adana’ya ve Adanalılara hayırlı olsun.