Borçlanma ve Cumhur İttifakı

26/12/2019 22:54 4725

2019 yılının yerel siyasetine sizce ne damga vurmuştur?

31 Mart yerel seçim sonuçları?

Büyükşehir'de yeni dönemle birlikte, oluşturulamayan A takımı?  Büyükşehir Belediyesi'nin 5 milyar 320 milyon TL ile borçla devir alınması? ASKİ'nin suda ilk etapta yüzde 20, sonrasında sebebi ne hikmetse yüzde 30 indirim yapılması veya işçi çıkışları?

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediye meclislerinin yüzde 80 civarında yeni yüzlerin seçilmesi?

Yeni dönemde ortaya çıkan genel siyaset kadar, yerel siyaseti kökten değiştiren Cumhur İttifakı, Millet İttifakı mı?

Bana göre bunların hiç biri değil...

5 Ocak Gazetesi olarak Haber Merkezi ve dev yazar kadrosu ile geleneksel hale gelen sabah kahvaltılarının konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, oldu. Bizler sorduk, Başkan Karalar, içtenlikle yanıtladı.

Benim sorum şu idi; Belediyenin mevcut durumu malum, işçi alacakları, müteahhitlere,  esnafa olan borçlar, belediyenin biraz nefes alması için 169 milyon borçlanma yetkisi istediniz, meclise gelmeden komisyonda ret edildi... Daha sonra yine gündeme getirdiniz ve ne olduysa Cumhur İttifakı borçlanmaya evet dedi. Cumhur İttifakı üyelerini nasıl ikna ettiniz? 

Başkan Zeydan Karalar, kısa ve öz cevap verdi: Bence Adana ikna etti... Bu bütçe ve borçla hizmet verilemezdi, Adana kamuoyunun etkisi büyük olmuştur."

Gerçekten de Adana kamuoyu mu etkili olmuştur, yoksa Cumhur İttifakı meclis üyelerine sihirli bir değnek mi dokunmuştur?

Borçlanma geçtikten sonra CHP'li bir meclis üyesine 'nasıl ikna oldular' diye sormuştum, aldığım yanıt beni çok şaşırtmıştı: "Çok zor bir soru"

İki kişinin bildiği sır değildir, derler, meclis 79 kişi eninde sonunda neden evet dedikleri bir gün ortaya çıkacaktır.

***

Şimdi burada kısa bir ara verelim ve 2019 yılının meclisini kısaca bir tahlil edelim... Yıllardır Belediye Meclislerini takip ederim. Ben böyle bir meclis tablosu asla görmedim... Yukarıda da izah ettiğim gibi meclisin yüzde 80'ni yeni yüzlerden oluşuyor... Seçimin üzerinden 9 ay gibi bir zaman geçti, Adana'nın sorunlarını dile getiren, çözüm öneren, proje üretip, meclise sunan bir tek belediye meclis üyesi görmedim... Bunun yanı sıra Belediye'nin mali durumunun düzeltilmesi, hususunda görüş beyan eden meclis üyesi de görmedim...

Varsa yoksa işçi çıkışları, mevcut belediye yönetiminin eleştirilmesi vs.vs.

Ha Adanalının gündeminde işçi çıkışları yük o da ayrı bir mesele...

Herkes tribüne oynaya dursun, bir yılı daha geride bıraktık...  Her yeni yıl yeni heyecan, yeni umutlar, yeni beklentiler demek...

2020 yılının ülkemize, insanlarımıza, Adanamıza, Adanalılara sağlık, huzur, mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyorum. Yerel yöneticilerimize ve yerel parlamento olarak gördüğümüz meclis üyelerine de yeni yılda Adana ve Adanalı için yapıcı, güzel hizmetler ve çözüm ortağı olmalarını salık veririm...