BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ve ÖĞRENCİLERİ 3

12/02/2021 20:55 738

 

1905’te Üsküdar’daki okul binası bir yangın geçirince, Arnavutköy1'de, Robert Kolej yakınında bir arazi satın alınarak yeni binalar yaptırıldı ve Kız Koleji 19l4’te buraya taşındı.

1908’de alınan berat, okulun Kadın Misyonerler Heyeti’nden bağımsız olarak, bir mütevelli heyetince yönetilmesini sağlamıştı.

1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasından sonra, yabancı okulların önemli bir bölümü kapandı. Robert Kolej ve Amerikan Kız Koleji varlıklarını sürdürdüler. Her ikisi de Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan müfredat programlarını da uygulayarak, lise düzeyinde öğretim verdiler.

1958’de Bakanlar Kurulu kararıyla Robert Kolej Yüksekokulu kurulmasına izin verildi. Bunun üzerine kimya, makine, elektrik dallarında öğretim veren “Mühendislik Fakültesi” ile “tş İdaresi ve İktisat”, “Fen ve Yabancı Diller” Fakülteleri ve “Robert Kolej Araştırma Merkezi” kuruldu.

1930’dan sonra Türk öğrenci sayısı, yabancı öğrenci sayısını aştı. Başlangıçta öğretmenlerin tümü yabancıydı; zamanla Türk öğretmenlerin sayısı önemli ölçüde arttı. İlk Türk öğretmenlerden biri de, 1889’da göreve başlayan ünlü Şair Tevfik Fikret’ti. 1963’te 100. yılını kutlayan Robert Kolej’in -yüzde 30’u burslu olmak üzere- 950 öğrencisi vardı.

O tarihe kadar mezun olanların sayısı 3 bini aşmıştı. Öğretim kadrosundakilerin yarısı Türk’tü.

Robert Kolej’in lise bölümüyle Amerikan Kız Koleji, 1971’de Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesi adı altında birleştirildi. Aynı yıl, Anayasa uyarınca özel ve yabancı yüksekokullar devletleştirilirken, okulun mütevelli heyetiyle Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki görüşmeler sonucu, kuruma üniversite statüsü verilmesi yolunda anlaşmaya varıldı.

Bu anlaşma doğrultusunda hazırlanıp TBMM’de kabul edilen ve 12 Eylül 1971’de yürürlüğe giren yasayla, ‘BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’ Boğaziçi kuruldu. Yasa, üç yıllık geçiş dönemi sonunda kurumun, eski eğitim ilke ve özelliklerini de koruyarak, Üniversiteler Kanunu çerçevesinde öğretim vermesini öngörüyordu. Geçiş dönemi iki yıl daha uzatıldıktan sonra, İngilizce öğretim veren Boğaziçi Üniversitesi, açılan yeni bölümleriyle birlikte- Türk üniversite sistemine bağlandı.

1983’te çıkan yasayla yeniden düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi bugün Eğitim, Fen-Edebiyat, iktisat ve İktisadi Bilimler, Mühendislik Fakülteleri, Yabancı Diller Yüksekokulu ile öğretim vermektedir. Ayrıca üniversiteye bağlı Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Çevre Bilimleri, Biyo- Medikal Mühendisliği, vb. enstitüler vardır.

Yabancı okullara tanınan ayrıcalıklar nedeniyle bir zamanlar “devlet içinde devlet” diye nitelenen Robert Kolej, artık toplumsal yaşamın çeşitli alanlarında değerli hizmetler veren gençlerin yetiştiği yüksek düzeyli üniversitelerden birine, Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüştü.

Kronolojik olarak ta şu bilgilere sahibiz…

Resim Açıklaması

16 Eylül 1863 : Bebek Seminer Okulunda Robert Kolej 4 öğrenci ile eğitime başlar. Hamlin Başkan seçilir
20 Aralık 1868 : Rumelihisarı'nda inşaat izni alır.
5 Temmuz 1869 : Bebek Kampüs'te ilk binanın temeli atılır.
17 Mayıs 1871 : İlk bina biter ve Hamlin adı verilir.
1877 : George Washburn Başkan olur.
1878 : Robert Kolej'e adını veren Christopher Rhinelander Robert 76 yaşında Paris'te ölür.
1888 : Robert Kolej'de Kurucular Günü kutlanmaya başlar.
1891 : Vakıf Başkanı Kennedy, Bebek Kampüs'te kendi adına Başkan evi yaptırır. (Kennedy Lodge)
1897 : Robert Kolej'de ilk Atletizm karşılaşması yapılır.

Resim Açıklaması

1900 : C. Hamlin 89 yaşında Lexington'da ölür.
1902 : Theodorus Hall'un (Robert Kolej Hazırlık Binası) Olivia Eggleston P. Stokes tarafından yaptırılması.
1903 : G. Washburn RC'den ayrılır ve Dr.Caleb Gates Başkan olur.
1904 : William E. Dodge ve oğlu Cleveland Dodge tarafından yaptırılan Dodge Cimnastik Salonunun bitişi.
1906 : C. Hamlin'in oğlu Alfred Dwight Foster tarafından yapılan Washburn Hall'un tamamlanması.
1907 : Basketbol Türkiye'ye Robert Kolej sahalarından girdi.

1908 : İlk 'Charter Günü' Amerikan Kız Kolejinde kutlandı.
1908-1909 : Robert Kolej'de ilk öğrenci Konseyi kuruldu.
1912 : Mühendislik Fakültesi binasının tamamlanması ve Caleb Frank Gates'in adının verilmesi. (Gates Hall)
1913 : Alfred Dwight Foster Hamlin tarafından yatakhane olarak kullanılmak üzere Anderson Hall'ın yapılması.

15 Şubat 2021 Pazartesi günü  devam edeceğiz…