BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ve ÖĞRENCİLERİ

10/02/2021 22:45 518

 

Son günlerin flash olayı, Boğaziçi Üniversitesine yeni atanan üniversite rektörüne karşı gösterilen tepkidir. Günlerdir, kamuoyunu meşgul eden rektör olayı,

2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan, Cumhurbaşkanı kararıyla, rektör olarak atanan, Prof.Dr. Melih Bulu’yla baş gösterdi.

Peki, kimdir bu Melih Bulu?

1970 yılında Kırıkkale'de doğdu. Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. (1992). Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında yüksek lisans; yönetim ve organizasyon alanında doktora eğitimi aldı.

Türk akademisyen, siyasetçi ve mevcut Boğaziçi Üniversitesi rektörü. Finans alanında doktorası bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak strateji alanında akademik çalışmaları vardır. İstanbul Şehir Üniversitesinde İşletme bölüm başkanı (2010-2016), İstinye Üniversitesi kurucu rektörü (2016-2019), Haliç Üniversitesi rektörü (2020) olarak görev yaptı. Ak Parti Sarıyer ilçe başkanlığı kurucusu olan Bulu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için, 2015 yılı genel seçimlerinde İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu. 2 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atandı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Ankara'da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan FMC-Nurol ve F-16 uçaklarının üretimini yapan Türk Uzay ve Havacılık Sanayi Şirketi (TUSAŞ) firmalarında çalıştı. P&G firmasında fabrika müdürü olarak verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görev yaptı.[6] Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim konusunda danışmanlık yaptı.

Bulu, 2002 yılında Ak Parti'nin İstanbul ili Sarıyer ilçe başkanlığını kurdu. AK Parti İl yönetiminde ekonomiden Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti'den aday adayı oldu. 2015 yılı genel seçimlerinde ise AK Parti’den İstanbul 1. bölgeden milletvekili aday adayı oldu.

2003-2010 yılları arasında Boğaziçi ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Bulu, 2009 yılından itibaren tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanı aldı. 2010-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü. 2016-2019 yıllarında İstanbul'da İstinye Üniversitesi'nin kurucu rektörü olarak görev yaptı ve 2020'de Haliç Üniversitesi'nin rektörü olarak göreve başladı.

2004 yılında kurucularından olduğu Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) adlı sivil toplum kuruluşunun önce genel koordinatörlüğünü, 2017-2019 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yaptı ve URAK çatısı altında Türkiye'nin sektörel ve şehir bazında rekabetçilik analizlerini yaptı. 2021 yılında ( 2 Ocak 2021 Resmi Gazete)Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Şimdi de atama yapılan Boğaziçi Üniversitesini tanıyalım…

1863 yılında, DÖRT ÖĞRENCİYLE ÖĞRETİME AÇILAN ROBERT KOLEJ, 50 YIL ÖNCE, ÜLKEMİZİN YÜKSEK DÜZEYLİ, NİTELİKLİ ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİNE DÖNÜŞTÜ…

Boğaziçi Üniversitesi, bugün üniversitelere giriş sınavında en yüksek puanları tutturan öğrencileri alan, yükseköğretim kurumlarından biridir. Bu, üniversitenin büyük ilgi görmesinin ve yüksek düzeyde nitelikli eğtimin bir göstergesi sayılıyor. Geçtiğimiz yıl, 157 kuruluş yıldönümü kutlanan Boğaziçi Üniversitesi’ne “üniversite” statüsü verilmesinden bu yana yalnızca 50 yıl geçti. Ama bu 50 yılın ardında, 108 yıllık akademik geçmiş var. İlgiye değer bir geçmiş...

Bebek’te küçük bir evde açılan Kolej’in kurcusu, Kırım Savaşı sırasında Türklere yardım amacıyla İstanbul’a gelen, Amerikalı misyonerlerden Cyrus Hamlin’di. “Robert Kolej bugün, 16 Eylül 1863’te İstanbul’da açıldı,” diye yazmıştı. “Bizim ve dostlarımız için çok enteresan bir gün. Bugün 4 öğrencimiz var. Bu sayının iki üç hafta içinde yarım düzineye ulaşmasını bekliyoruz. Cesaretim arttı.”

Kolej, adını bütün giderleri karşılayan Fransız kökenli bir Amerikalı tüccardan, Christopher Rhinelander Robert’den alıyordu. Ölünceye kadar bu yardımı sürdüren Robert, mirasının beşte birini de bu öğretim kurumuna bıraktı. 1878’de ölümünden sonra mirasçıları Kolej’e 400 bin dolar verdiler…

Yarın devam edeceğiz…