Bizim için önce Adana Bahçeli Köprüsü yapılmalı

04/05/2020 21:42 14092

 

5 Ocak gazetesi her zaman Adanalılık ruhuyla hareket eden ve kent menfaatlerini koruyan yayın politikasıyla herkes tarafından bilinir. Adana için yine çok önlemli bir ihtiyacını geçen hafta gündeme getirdik. Yetkililere çağrıda bulunarak, ulusal gündemde önemli bir habere imza attık.

Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından 4 yıl evvel temeli atılan ve bizzat Devlet Bahçeli’nin de törene katıldığı Devlet Bahçeli Köprüsü’nde baya mesafe alınmıştı. Sözlü de çaba sarf etti fakat, yerel seçim zamanının gelmesiyle, CHP’den Zeydan Karalar’ın kazanması, belediyenin mali tablosu,  köprü inşaatını biraz sekteye uğrattı.

Başkan Karalar, FOX TV’de açıklama yaptı; “Sürpriz yapacaktım, hazırlıklarımı tamamlamıştım, köprüyü bitirecektim, koronavirüs bizi mahvetti, belediyenin kaynakları çok yetersiz, kim yaparsa yapsın bu köprü yapılmalı” dedi.

Biz de diyoruz ki; Adana için en önemli ihtiyaçlardan biri bu köprü. Kentimize yapılan yeni Şehir Hastanesi, Yeni Stadyum, Yeni Adliye Binası, Bölge İdare Mahkemesi, iki üniversite bu bölgede. Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinin bağlantı yolu. Devlet Bahçeli Köprüsü yapılırsa bu kurumların trafiği rahatlayacak en önemlisi 64 yıllık set yolunun tehlikesini azaltacak ve Adana’nın sular altında kalma riskini azaltacak.

Sonuç olarak bu köprü yapılmalı. Devlette devamlılık esastır. Eğer belediye yapamıyorsa, devlet yapmalıdır diyoruz. Ulaştırma Bakanlığı bu yapıyı üstlenmeli ve bu köprü hizmete açılmalı. Araştırmalarıma göre bakanlığın Türkiye’nin bir çok illerinde İstanbul, Bursa, Antalya, Kocaeli, Gaziantep’te belediyelerin tamamlayamadığı projeleri üstlendiğini biliyoruz. Belki de burası kadar acil ve önemli değildir.

Adı da güzel. Türk siyasetinde önemli bir isim olan, Çukurova’nın öz evladı bölgemizin en önemli siyasi değerlerinden biri olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adını taşıyan bir köprü Adana’ya yakışacak, kentin simgelerinden biri haline gelecek. Sayın Bahçeli’nin kendisinin temelini attığı bu köprünün hayattayken bitmesi ve isminin yaşamasının önemi yok mu ?  Hak etmiyor mu?

Aslanlar gibi hak ediyor.

Bir Adanalı olarak benim içime sinmiyor, bu şehirde yaşayan insanların içine siniyor mu?

Benim için A parti, B parti, C parti, hiç önemli değil. Ben bu eserin bu projenin yarım kalmasına üzülüyorum. Kaldı ki, geçen dönemde bu isme ve bu köprü projesine CHP’li, meclis üyesi kardeşlerimiz destek vermedi mi? Verdi..

Benim için kentin menfaati önemli, artık ortak paydada düşünme zamanı. Yapılan hizmetlere destek verilme zamanı gelmedi mi?

Siyasi iradeye sesleniyorum; lütfen taşın altına elinizi sokun. Araştırmalarım 500-600 milyona bitecek bu proje için, tüm siyasi parti vekilleri birleşip, Ulaştırma Bakanlığı’na bu yapıyı üstlenmesi için, çaba göstermeli. Lütfen bir kez olsun bu şehrin menfaati için, bu hizmet için biraraya gelin.

NOT:  Yine günlerdir ‘Şakirpaşa Havalimanı revize edilmeli’ diye yaptığımız çalışmalara, oda, borsa başkanları ve Sivil Toplum Örgütleri destek verdi. Bu hizmet de, Adana’nın ticareti ve ekonomisi açısından nefes aldıracak, fevkalade önemli. Her ne kadar şu süreçte, siyasi partiler arasında ciddi bir muhalefet savaşı olsa da, bu siyasette olağan şeylerdir, muhalefetsiz rejim olmaz. Ülke genelinde olur, biz şehrimizdeki hizmetlere muhalefetsiz, tüm gücümüzle, iktidarıyla, muhalefetiyle ortak paydada birleşelim lütfen, ortak düşünce, çünkü başka bir Adana yok.