Biz sorduk Başkan Sözlü yanıtladı

11/11/2018 22:15 3863

 

Gazete olarak 'Geleneksel Kahvaltı Sofraları'nda kent yöneticileriyle Adana'yı masaya yatırarak sütunlarımıza taşıdığımız önemli açıklama ve bilgiler, Adana’da gündem yaratmaya ve gündem belirlemeye devam ediyor. Artık bir Adana geleneği haline gelen kahvaltı sofralarımızda kentin siyasi iktisadi ve sosyal konularında yaşanan sorunlar ve çözümleriyle ilgili çok önemli gündem maddeleri oluşuyor ve gelişme odaklı birçok ciddi veriler 5 Ocak sayfalarında okurlarına yansıyor.5 Ocak Gazetesi'nin 'Geleneksel Kahvaltı Sofraları'na bu yıl da  start vermiş bulunmaktayız.

 Bu haftaki konuğumuz Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü oldu. Bizler sorduk Başkan Sözlü yanıtladı. Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu'nun moderatörlüğünde, yaklaşık 2 saatlik bir beyin fırtınası gerçekleştirdik Başkan Hüseyin Sözlü ile.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana için yaptıkları hizmetleri, yapılmakta olan projelerde gelinen aşamaları ve yapacakları projeler ile geleceğe yönelik hedeflerini anlattı. Yaklaşık dört buçuk yıldır görevde bulunan Başkan Sözlü’nün Adana’ya neler yaptığını ve neler yapmayı planladığını zaten bugünkü gazetemizde orta sayfadaki haberde okuyacaksınız. Benim yazmak istediğim Başkan Sözlü’nün hizmetleri, yaptıkları, ya da yapacakları değil, ben aslında sizlere Başkan Sözlü’nün bakış açısını anlatmak istiyorum. 

Adana’nın hiçbir ilçesini birbirinden ayırt etmeyen bir bakış açısıyla çalışıyor Sözlü. O’nun için Seyhan neyse Yüreğir de aynısı. Konuşmalarımız arasında Aşağı Seyhan ve güney Yüreğir düzelmediği müddetçe Adana düzelmez” diye bir cümle kullanmıştı. Kesinlikle öyle. 

Aslında dışarıdan bakıldığında Yüreğir’de iki üniversite, iki adliye, şehir stadyumu ve şehir hastanesi var. 

Ama içine girdiğinizde ise Yüreğir’in bir makus talihi, bir terk edilmişliği, bir arka bahçe olarak görülmüşlüğü var. Hatta ilçenin eski mahallelerinin sokak aralarında, kışın su basan evler, yağmurda suyun içinde oyun oynayan ayağı yalın çocuklar var. Seneler önce yasaklanan at arabaları dahi var. 

Şimdi başkan Sözlü’nün bakış açısıyla Adana’ya bakan bir göz bunları da görüyordur mutlaka. Bu nedenle ‘Kentin yükünü Yüreğir paylaşacak’ cümlesini söylerken haklıydı aslında. Adana’nın yükünü Yüreğir paylaşıyor zaten, ama kaymağı diğer ilçeler yiyor.

Artık Yüreğir’de yaşayan vatandaşları ikinci sınıf olarak görmeyen bir belediyemiz var çok şükür. Yüreğirli vatandaşları ötekileştirmeden, onları da sahiplenerek, onların yaşam alanlarının kalitesini yükselterek, Yüreğir’in, Adana’nın üvey evladı olmadığı gösterilmeli. 

Tabi yerel seçim de yaklaşıyor. Adanalılar kimi takdir edecek?  Kime teveccüh gösterecek? Şehrin anahtarını kime verecek?  Bu soruların yanıtını hep birlikte takip ederek göreceğiz.  Ama asıl mesele bu kentin asıl yükünü taşıyan Yüreğir’in hor görülmemesi gerektiğidir.  Bu nedenle Başkan Sözlü’nün bakış açısının, siyaset dışı olduğunu ve bir insanlık gereği olduğunu belirtmek ve bu nedenle kendisini takdir etmek gerek. Siyasi düşünerek hareket etmeden, ötekileştirmeden, kucaklayıcı bir politikayla herkese eşit mesafede olması Sözlü’nün bakış açısının ne kadar geniş ve ne kadar doğru olduğunun en önemli göstergesidir.