Biz projelere bakıyoruz ..

15/07/2019 00:47 3073

 

Gazete olarak Adanalı olmaktan gurur duyuyoruz. Kentlilik bilinci ile hareket eden, kentin fiziki değerleri olan doğal çevresine, mimarlık değerlerine, kültürel mirasına bağlı, yaşam kalitesine ilişkin memnuniyet ve kentin kimliğine dair her pozitif söylem ve yaklaşımın yanında destekçisiyiz. 5 Ocak Gazetesi sloganımız da bu yüzden “Adana kokan gazete” dir.  Biz kentin marka değerine sahip çıkan bir gazete olarak, bu kente gerek ekonomik gerekse sosyolojik olarak katkı koyanları, desteklemeye ve yanlarında olmaya devam edeceğiz.  Geçtiğimiz hafta boyunca çeşitli yayınlar yaparak dev projeleri yazdık çağrılar yaptık, gündeme taşıdık. Herkes dedikodu peşinde biz projelerin derdindeyiz. Adana için taşın altına elimizi koyuyoruz bundan da gurur duyuyoruz.

 

 

Adana'nın marka değeri

 

Siyasilerimizin, kent kurmaylarının genelde ağızlarında hep bu söz dolanırı 'Marka Kent Adana'.. Evet gerçek anlamda potansiyeline bakıldığında marka kenttir, Adanalı markadır. Ancak gel gör ki durum hiçte öyle değil. Bir zamanlar Adana'nın tarımda, sanayi de ve sanatta öncü kent iken yanında esamesi dahi okunmayan bazı iller Adana'yı geçmiş durumdalar. Bunu da nereden çıkardın demeyin, hemen izah edeyim... Türkiye'de ilk kez Büyükşehirler için 'Turkey Metropol 30" araştırması yapıldı. Araştırmanın üstlenicileri Brand Finance ve Curiocity. Listenin ilk sırasında Marka Değeri 131.614 milyon dolar, İstanbul geliyor,  marka gücü ise %88.65, ikincilik 34.458 milyon dolar ile Ankara'nın, marka gücü ise 83.02, üçüncü sırada 24.229 milyon dolar ile İzmir var, İzmir'in marka gücü 88.15, ardından Kocaeli, onu takiben Bursa, Antalya, Konya ve Gaziantep geliyor. Adana kaçıncı sırada sorduğunuzu duyar gibiyim, Adanamız 9'uncu sırada marka değeri 7.244 milyon dolar, marka gücü ise 64.46.

Yorum sizin!

 

Borçlanma Ağustos'a kaldı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, geçtiğimiz ay oturumunda  169 milyon borçlanma istedi, söz konusu madde komisyona havale edildi ancak, komisyonda da borçlanmayla ilgili bir gelişme yaşanmadı. Başkanlığın uhdesinde olan borçlanma yetkisi Temmuz ayı son oturumunda da görüşülmedi.  Şimdi tüm gözler Kurban bayramı sonrası toplanacak Meclis oturumuna çevrilmiş durumda.

Meclis üyeliği dağılımına baktığımız zaman Cumhur İttifakı ağır basıyor, keza Başkan Karalar, yönettiği tüm oturumlarda birlik ve beraberlik mesajları verirken, laf arasına mutlaka borçlanmayı iliştiriyor. Cumhurun meclis üyeleri ise, borçlanmaya ne hayır ne de evet diyor sadece gülümsemekle yetiniyorlar...

Velhasıl  borçlanma verilir mi? verilmez mi bilemem, bu meclisin idaresinde, ancak  borçlanma çıkmazsa  Başkan Karalar, nasıl bir yol izler bunu hep birlikte göreceğiz.

 

 

Günün sözü

 

"İncil'in ilk emri Sev..Tevrat'ın Yaşat...Kur-an'ın ise Oku.

Ama Hristiyan sevmedi, Yahudi yaşatmadı ve Müslüman okumadı."

Günün kitabı

 DARBEYE GEÇİT YOK

Yazar: Abdulkadir Selvi

Günün ismi

Darbeye geçit vermeyen tüm Adanalılar

Çimdik

Merkez Park’ta bugün demokrasi şöleni var ama Suriyelilerden bize yer kalır mı acaba?

Haşarı soruyor

 

  • 15 Temmuz yıldönümünde bugün akşam bütün Adanalıların Merkez Park’a gideceğini biliyor musunuz?

 

  • ASKİ’nin mevcut 923 milyon borcundan alınan tedbirlerle birlikte 66 milyon lira düştüğünü biliyor musunuz?

 

  • Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın mevcut belediye başkanları ve meclis üyelerini ısrarla Belemedik’e yemeğe davet ettiğini biliyor musunuz?

 

  • Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Başkan Çay’ın bu ısrarlı davetine “Bu yemeğin bana neye mal olacağını çok iyi biliyorum” diyerek cevap verdiğini biliyor musunuz?

 

  • Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya’nın,Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine atandığını biliyor musunuz?

 

  • MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hacı Ali Yaşar’ın toplu taşımada ücretlerine zam talebini Başkan Karalar’a sözlü olarak sunduğunu biliyor musunuz?

 

  • Büyükşehir trafik zabıtasının halk otobüslerini klima konusunda sıklıkla kontrol ettiğini, klimasını çalıştırmayan araç sahiplerine ağır cezalar kestiğini biliyor musunuz?