Birliktelik şart

24/12/2017 22:00 6572

5 Ocak Gazetesi olarak geleneksel  hale getirdiğimiz sabah kahvaltılarının bu sefer ki konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü idi, sabah kahvaltısı son zamanların tartışma konusu olan özellikle AK Parti ve MHP arasında ‘Devlet Bahçeli Köprüsü’nün ayaklarının bulunduğu şantiye alanındaydı. 5 Ocak Haber Merkezi ve yazar kadrosu aklına gelen her şeyi sordu Başkan Sözlü içtenlikle yanıtladı.

Başkan Sözlü, Devlet Bahçeli Köprüsü yeni yılın ilk altı ayına kadar tamamlayacaklarını söyledi. İç işleri Bakanlığı’nda onay bekleyen krediyi beklemeyeceğini, kendi malını satarak kaynak yaratacağını anlattı. Ve birde Metro borcunun Ulaştırma Bakanlığı devredilmesi konusunda serzenişte bulunan Başkan Sözlü, bu konunun yerel basın tarafından gündeme alınmadığını söyledi. Başkan Sözlü, bu konuda haklı mı ? Haklı ama kısmen Metro borcunun bakanlığa devredilmesi konusunda yapılan yayınları Belediye’nin arşivinden rahatlıkla bulunabilir. Kim ne yazmış, kim ekranlarda bangır, bangır bağırmış görülebilir.

Bana göre metro borcu Ulaştırma Bakanlığı’na devredilemez, ister Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin sözlü olsun, isterse bir başkası isim, isim üzerinde tartışmak istemem, seçimle gelen birinin üzerine konuşmak bana da düşmez zaten. Burada önemli olan bu kente yön verenlerin, milleti temsil edenlerin ne kadar Adanalı olduğuna bakmak lazım aslında. Meydanlarda konuşmak kolay, TV ekranlarına çıkıp konuşmakta kolay, önemli olan söylediğin sözlerin verdiğin vaatlerin ne kadar arkasında duruyorsun.

Yıllardır gündemdedir Metro borcu, siyasilerin ağzında pelesenk olmuştur, ‘Biz gelince yapacağız, edeceğiz’ ifadeleri sonuç metro borcu yıllardır katlanarak bu kentin geleceğine ipotek koyuyor. Onun içindir ki bu kentte birliktelik yok, bakmayın siz söylenen sözlere, verilen pozlara hepsi sahte. Adanalı birbirini sevmiyor (çoğunu kastetmiyorum) hep örnek veririz Gaziantep’ten, Kayseri’den sen niye yapmıyorsun kardeşim. Onlar bu birlikteliği sağlarken, sen niye uzak duruyorsun. A Partili, B Partili kim olursan olur bu kenti temsil mi ediyorsun, bu kente hizmet mi ediyorsun milletin ağzına bir parmak bal çalmayacaksın çıkacaksın adam gibi vazifeni yapacaksın. Adana’ya ve sorunlarına sahip çıkacaksın.