Bir yol çok şeyi değiştirir

08/02/2020 14:59 2948

 

Adana’nın gelişen yeni yüzü olan Sarıçam ilçesi, yeni üniversitenin bu noktaya yapılması ile birlikte daha çok sayıda kişinin gelip geçtiği bir yer haline geldi.

Sarıçam İlçesinde devasa binalar her geçen gün yükselmeye devam ederken, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin de buraya yapılması ile birlikte daha da önemli bir hal aldı. Üniversitenin bu noktaya taşınması buraya birçok yeniliğin de gelmesine neden oldu. Mesela sadece 118 ve 124 numaraları belediye otobüsleri ile insanlar Balcalı’ya gitmek zorunda kalırken üniversiteye kadar birçok belediye otobüsü gelir oldu.

Ancak burada eksik kalan bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Kozan yolu otoban kavşağına kadar olan mesafe hemen hemen 1 kilometre civarında bir mesafedir. Kozan yolundan da çok sayıda otobüs ve dolmuş geçiyor yani bu noktanın ulaşım açısından hiçbir sıkıntı yok.

Şehrin değişik noktalarından gelen belediye otobüsleri yapılan düzenleme ile birlikte önce Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne gidiyorlar ve üniversiteden çıkarak geri Balcalı’ya gidiyorlar.

Peki buradan yani Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden çıkan otobüsler, o 1 kilometrelik mesafeyi de gitseler de otoban kavşağından geri dönüp gelseler vatandaşlar daha rahat bir nefes alamaz mı? Alır elbette…

Çatalan yolunun Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne kadar şehrin öteki yakası ile bağlantısı yok.

Mesela Çatalan yolundan bir vatandaş Turgut Özal Bulvarına gitmek istiyor. Ne yapacak ya Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne kadar yürüyecek oradan şehrin içinde giden otobüslere binecek ya da 2 otobüs yaparak gitmeyi deneyecek. Baraj yolu için de durum aynı şehir hastanesi için de durum aynı.

Bu noktanın nüfusu her geçen gün artıyor. Burada her sabah insanlar işlerine gitmek için otobüs bekliyorlar. Eğer baraj yolu tarafa ya da o taraftaki noktalara gideceklerse tek otobüs olan 124 ile aktarma yaparak gitmeye çalışıyorlar. Ancak yinelemek istiyorum ki yeni üniversiteye kadar otobüsler güzergahlarını bir tık daha uzatsalar gerçekten ulaşım çok rahatlayacak.

Akıllı birkaç dokunuş ile bu noktanın ulaşım sorunu rahatlıkla çözülebilir. Bu yerde yaşayan herkesin isteği Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne kadar otobüslerin üniversitenin kapısından dönüp geri gitmesi değil, kozan yolu otoban kavşağından dönüp geri gelmesidir.

Eğer bu hayata geçirilse insanların ulaşım sıkıntısı çözülmüş olur ve burada yaşayan insanlar da istedikleri yere rahatlıkla gidebilir.

Yetkililer, bu çözüm önerisini dikkate alırlar mı bilmiyorum ama ancak alırlarsa da Sarıçam’ın ulaşım işkencesinin son bulacağı da su götürmez bir gerçektir.