Bir Başkandan daha fazlası Murat Sancak…

10/01/2019 21:53 2410

Dile kolay 78 yıllık çınardan bahsediyoruz ve Adana Demirspor diyoruz. Taraftarının çok büyük bir bağlılıkla renklerine sevdalı olduğu ve başta futbol olmak üzere birçok branşta faaliyet göstermiş bir spor kulübünü yaşamaya, yaşatmaya devam ediyoruz.

Bu kulübün tarihine baktığımızda son derece önemli ve değerli isimlerin başkanlık ve yöneticilik koltuklarında oturduklarını ve bu makamları da başarıyla temsil ettiklerini görürüz. Zaten bu isimleri saymaya kalksak hepsi için sayfalar dolusu ayrı ayrı yazılar yazmamız gerekir. Ancak bu isimler çok geçmiş yıllardaki isimlerdir.

Özellikle kulübün bu sezon başı içinde bulunduğu olağanüstü sıkıntılı durum nedeniyle bir türlü oluşamayan yönetim süreçleri ve neredeyse kayyuma gitmek üzere olan bu ulu çınara son dakikada sahip çıkan bir isim oldu. O isim başarılı iş adamı Murat Sancak’tı. Başkan Murat Sancak yönetimiyle bu olağanüstü sıkıntılı dönemde diğer bir tabirle kulüp uçurumun kenarındayken Başkanlık koltuğuna oturdu.

Bu koltuk sezon başı adeta ateşten bir gömlekti ancak anlaşılan o ki Murat Sancak’ta bir Başkandan daha fazlasıydı. İş hayatındaki başarılı çizgisini Adana Demirspor da Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ortaya koydu. Kendi bildiği yoldan gitti kimseye eyvallah etmedi. Öncelikle ligin başlamasına kısa bir süre kala takımı oluştururken aynı zamanda neredeyse uçan kuşa borcu olan kulübün borçlarını ödemeye başladı. Bu arada daha Başkanlık koltuğuna oturmadan takımın transfer tahtasının açılmasını sağladı. Geçmiş yıllardan futbolcu esnaf ne kadar kişi kurum varsa hemen hemen hepsiyle helalleşti. Bunları yaparken süreç içerisinde yine kulübün idari yapısında son derece önemli değişiklikler yaptı. Belki sezon başı vaat edilen destekleri de yeterince alamadı ancak asla bir günden bir güne şikayet etmedi her zaman Adana Demirspor’u bugün yada yarın ama mutlaka şampiyonluk tahtına oturtacağını ve 25 yıllık özleme son verileceğini ifade etti.

Takım kötü giderken her koşulda ‘sabır’ diyerek  teknik heyetine futbolcusuna sahip çıktı. En önemlisi de camianın taraftarın büyük güvenini ve sevgisini kazandı. Hep taraftarla iç içe oldu. Sosyal medya dan hangi taraftar bir şey sorsa cevap verdi.

Kısacası Murat Sancak Adana Demirspor’a hayat verdi. Sportif başarı bugün olmazsa yarın gelir. Ama Murat Sancak gibi bir Başkan Adana Demirspor’un başına zor gelir. Bana göre sportif başarıdan önce kulübün mali yapısını düzene sokmak geliyor. İşte burada Murat Sancak ve ekibi çok önemli alışmalar yapıyor. İleriki zamanlarda zaten bu çalışmalar meyvesini verecek o zaman yarınlara daha da güvenle bakan bir kulüp yapısını hep beraber göreceğiz.

Başkan Murat Sancak daha koltuğa oturacağı ilk günden “sabır…sabır…sabır” diyordu. İşte bu sabrın sonunun selamete dönüşeceği günlerde son derece yakın. Günümüzde adı büyük olarak adlandırılan futbol kulüplerinin dahi finansal açıdan nasıl bir sıkıntıda olduğu çok net görülüyor. Adana Demirspor ise Başkan Murat Sancak ile birlikte bu sıkıntılı süreçleri bir şekilde aşıyor. O bana göre bu kulübün başında uzun yıllar kalmalı çünkü Murat Sancak Adana Demirspor için bir Başkandan daha fazlası.

Şimdi sıra Demirspor’a geldi.  Bir kulüpten daha fazlası olma yolunda ilerliyor…