BİR ATAMANIN ANATOMİSİ

07/04/2021 21:04 369

 

Değerli okurlarım; bu gün sizlerle, Celal Eren Çelik tarafından kaleme alınan bir yazıyı paylaşacağım.

4 AİLE, BİR BANKA, BİR ATAMA
Celal Eren Çelik
Malumunuz geçtiğimiz günlerde, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine, manşetten kendisini “Bazı güç odakları adına” operasyon yapmakla itham eden, YENİ ŞAFAK GAZETESİN de köşe yazarlığı yapan, AKP eski milletvekili, Şahap Kavcıoğlu getirilmişti.
Dün ise, Naci Ağbal döneminde Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapan, Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine küresel finans devi, Morgan Stanley’in Türkiye Genel Müdürü Mustafa Duman atandı.

Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra, yazımızın son kısmında geri dönmek üzere, buraya bir virgül koyalım isterseniz…
Şimdi sizlerle, İç Anadolu Bölgesi’nde, adeta bozkırın ortasında bir vaha gibi parlayan, Eskişehir ilimize gideceğiz… Ama öyle Eskişehir’in hemen bugününe değil, ta 1920’li yıllara kadar uzanacağız…
Efendim, Eskişehir’de 4 büyük “Aile” var ve bu 4 büyük “Aile,” Eskişehir’de Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından bu yana hem ticaretin hem siyasetin belirleyicisi konumunda.
Bu ailelerden ilki, meşhur Sazak Ailesi’dir…
Sazak Ailesi’nin en uzun süre milletvekilliği yapmış olan ismi, Emin Sazak olup, 1920-1946 yılları arası CHP, 1946-1950 yılları arasında ise Demokrat Parti (DP) milletvekili olarak Eskişehir’i TBMM’de temsil ediyor.
1999-2002 yılları arasında ise Emin Sazak’ın torunu Süleyman Servet Sazak MHP milletvekili olarak TBMM’ye giriyor.
Emin Sazak’ın torunu, Süleyman Servet Sazak’ın kuzeni Nurullah ise 2018 seçimlerinde yine MHP milletvekili olarak Meclis’te…
Eskişehir’in bir diğer büyük “Ailesi” ise Dedelek Ailesi…
Dedelek Ailesi’nden TBMM’ye ilk giren isim, Hamit Dedelek…HamitDedelek, 1957-1960 yılları arasında, DP milletvekili olarak mecliste.
Hamit Dedelek’in bir oğlu var. Adı: İbrahim Yaşar Dedelek… İbrahim Yaşar Dedelek, 1991-1999 yılları arasında, DYP’den,1999-2002 arası ise, ANAP’tan Eskişehir Milletvekili olarak Mecliste bulundu. Kendisi ayrıca, 1996 yılındaki Mesut Yılmaz hükümetinde Devlet Bakanı oldu.
Eskişehir’de 3. büyük ve önemli aile Özkan Ailesi…
Özkan Ailesi, etkinliğini 1970’lerin ortası ile arttıran bir aile, nitekim “Ailenin” meclise girmesi de ilk kez, 1977 seçimleri ile oluyor. Yusuf Cemal Özkan, 1977-1980 arasında Adalet Partisi Eskişehir Milletvekili olarak Meclis’e giriyor…
AKP’nin 27. Dönem Eskişehir Milletvekillerinden birisi olan Emine Nur Günay işte aynı Yusuf Cemal Özkan’ın kızı oluyor…

Ve Eskişehir’in 4. büyük “Ailesi” Zeytinoğlu Ailesi…
Zeytinoğlu Ailesi’ni Meclis’te ilk kez temsil eden isim, 1946-1959 yılları arasında Kemal Zeytinoğlu oldu. 17 Şubat 1959 yılında, Adnan Menderes’i taşıyan ve Londra’dan dönen uçak düşerken, Menderes kazadan kurtulurken, Menderes’e eşlik eden Kemal Zeytinoğlu, kazada hayatını kaybedecekti.
27 Mayıs Askeri darbesi de, darbeden önce ailenin DP’nin en etkili isimlerinden birisini bünyesinde barındırması da, Zeytinoğlu Ailesi’nin darbe sonrası gerçekleştirilen ilk seçimlerle Meclis’te temsil edilmesinin önüne geçemeyecekti.1961-1965 yılları arasında bu kez “Aileyi” uçak kazasında ölen Kemal Zeytinoğlu’nun kardeşi Aziz Zeytinoğlu Meclis’te temsil edecekti.
1991-1995 yılları arasında ise Zeytinoğlu Ailesi bu kez, ANAP’tan vekil seçilen Erol Zeytinoğlu ile Meclis’te temsil edildi.
Bu aileleri çok daha detaylı olarak Eskişehir Sonhaber Gazetesi’nden “ÜÇ SAZAK,ÜÇ ZEYTİNOĞLU” başlıklı makalesinden, değerli gazeteci Ayhan Aydıner’den okuyabilirsiniz….
Bu 4 ailenin birbiri ile oldukça yakın ilişkileri olduğunu ise söylemeye bile gerek yok sanırım…
Zaten Eskişehir’deki bu 4 aileyi yazmamızın sebebi de buydu… Zira birbiri ile yakın ilişkisi olan bu 4 büyük aile, ESBANK’ın küçük ve yerel bir banka olmaktan çıkıp ulusal ölçekte bir banka olmasında verdikleri destekle, önemli pay sahibi oldular…Eskişehir bu ailelerin “Gizli” dayanışması ile bir “Marka” sahibi oldu, finans alanında.

Yarın devam edeceğiz….