BİLİNMEMEZLİK…

24/02/2021 22:32 309

Çocuklar henüz küçükken, şu anda sebebini hatırlayamayacağım kadar saçma bir nedenle oğlum,  kendini yere atıp tepinmeye ve sürekli bağırmaya başlamıştı. Eşim,

‘Hayır’ dedikçe, durum iyice zıvanadan çıkmıştı. Ona dönüp, “Seni şu andan itibaren duymuyor ve görmüyorum. İstediğin kadar bağırıp boğazını acıtabilir ya da tepinip ayaklarını incitebilirsin. Son sözüm ‘Hayır’” dedi ve başka bir şeyle ilgilenmeye başladı. Çıldırmıştı.

Bir süre böyle yapmaya devam etti ve sonunda gürültüye dayanamayıp, “Şimdi senin yaptıklarının aynısını yapacağım ve bak bakalım nasıl görünüyorsun” dedi…Ben de bir baba olarak, onları izliyordum ama hiç müdahalem olmadı.

Eşim, ne yaparsa tekrar etti. Kendini yere attım, tepinip durdu, tıpkı onun gibi bağırdı, ağladı. Garip garip suratıma bakmaya başladı ve “Anne lütfen yapma” dedi.

Karşıma alıp ona durumu anlattım. Kuralların herkes için gerekli olduğunu söyledim. Böyle yaparak hem beni, hem kendini üzdüğünü, durduk yere ağlayarak istediklerini elde edemeyeceğini anlattı yaramaza…

Anne çocuğu Odaya yollayıp, yaptığı şeyi düşünmesini ve özür dilemek isterse salonda onu beklediğini söyledi. Odasına gitti, sakinleşti ve yanına gelip özür diledi. Olup biteni sessizce izledikten sonra gördüm ki; konuşarak halledilmeyecek hiçbir problem yoktur. Biraz sakinleştikten sonra mantıklı bir açıklamayla kuralların neden gerekli olduğunu açıklamak kafi geliyor…

Biz yetişkinler için de kurallar olduğunu, bizim de gün içinde uyduğumuz kuralları örnek vererek anlatmak, onların anlamasına yardımcı olur.

Buna bir örnek verebiliriz.  Kolay öğrenme teknikleri;

Bir öce ki (2019 öncesi)Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Beyoğlu’nda her mahalleye kurduğu ‘Semt Konaklarında’ binlerce çocuğa ‘Kolay Öğrenme Teknikleri’ eğitimi veriyor.

Türkiye Hafıza Şampiyonu Yunus Emre Karahan’ın katıldığı derslerde öğrenciler, ‘Beyni Etkin Kullanma ve Kolay Öğrenme Tekniklerini öğrenirken, hem eğleniyor hem öğreniyor.

Beyoğlu Belediyesi Semt Konakları, öğrencilere yönelik çalışmalarına devam ediyor. Öğrencilerin okulda aldıkları eğitimlerin dışında, kişisel gelişimlerini sağlamak amacıyla projeler geliştiren Semt Konakları, yeni tekniklerle çocukların kendilerini keşfetmelerini sağlıyor.

Cihangir Semt Konağı’nda, Türkiye Hafıza Şampiyonu Yunus Emre Karahan katıldığı eğitimlerde, Namık Kemal İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencileri, beyni etkin kullanma ve Kolay Öğrenme Teknikleri hakkında bilgi aldı.

Karahan, çocuklara kolay öğrenmenin tüyolarını öğreterek, beynin çalışma prensiplerini eğlendirerek anlattı.

Öğrenciler ise anlatılanları ilgiyle dinleyerek hem öğrendi hem de eğlendi.

ETKİNLİK KUŞU

Zorlu Alışveriş Merkezi, çocukları yarıyıl tatilinde eğlenirken öğrenmeye çağırıyor.

Minik ziyaretçiler 13 Mart’a kadar kurulacak etkinlik alanında yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı yakalayacaklar.

Etkinliklere katılan çocuklar, Picasso için tasarlanan özel alanda kağıttan heykeller yapacak, Da Vinci alanında, günlük malzemelerden minik mekanizmalar tasarlayacak, Monet alanında, kendi küçük su bahçelerini yaratacak, Van Gogh alanında ayçiçeklerini tasarlayıp ışıklandırırken Degas alanında ise kendi balerin maketlerini oluşturup diledikleri gibi boyayacaklar

Düzenlenen etkinlikler kapsamında minik katılımcılar sanatçılara özel olarak tasarlanan alanda drama eğitmenlerinden etkinliğe konu olan tablonun hikayesini dinleyecek ve toplu drama eşliğinde sanatçılar hakkında bilgi sahibi olacak. Bu etkinliklerle, hem çocukların kişisel gelişimlerine, hem de eğitim ve oyun yoluyla, kurallara uymanın önemi öğretiliyor.

Peki ama sadece Kural koyma yetiyor mu? Denetleme ..kontrol etmedikten sonra…

Mültecilerin kuralsızlıkları…kavşaklarda dilenmeleri…20 yaş altı ve kadınların her yanı kaplamaları…

Ceza var mı bunlara ? Yazılanı görmedim. Yanından emniyet güçleri geçiyor ses çıkaran yok…

Sokak yasağı konulduğunda sokağa çıkan vatandaşım anında cezayı yemekte.

Kırmızı ışıkta geçeni mobeselerden yakalayan cezayı kesen trafik yetkilileri neden bu kavşak istilalarını görmüyor ?  Mobeseler yoksa bunları tespit edemiyor mu?

Tablasında simit satan garibanı kovalayan zabıta görevlileri, bunları yakalayamıyor mu?

Trafikte ruhsat yok, ehliyet yok, kask yok…Kuralsız gezen mültecileri gören yok.. karışan yok…

Artık kavşaklarda cam silen vatandaşımız kalmadı…O işlerde artık mültecilerde…

Kağıt toplama işi de elden gitti…O da onlarda…

Kendi insanına kayıt dışı çalışmak yok denilen ortamda bırakın kaydı ,mültecinin ülkeye giriş kaydı da yok…Serbest dolaşım hakkını kullanmakta.

Çift maaş…Biri devletten öteki çalıştığı yerden…SSK gerekmiyor. Sağlık güvenceleri devletten. Muayene beleş…İlaç beleş …Tedavi toptan beleş…

Her şey beleş …Üreme beleş…

Bu salgın döneminde kuralsız maskesiz dolaşım onlarda…

Kamp dışı, ülkenin her şehrinde, her mahallesinde…

Bir evde 10-20 kişi…Bulaşma kolayca…Yayılım alabildiğine…

Bunların kontrolü nasıl yapılmakta? Bilim kurulu neden bu konuda hiç konuşmaz?

Salgın bu grup içine yayıldığında ülkeye çok hızlı yayılır neden görülmez?

Bilip de bilinmez…Bu işin sonu ne olur? O da bilinmez…

Bir umutla bekliyoruz, güzel ülkemin, güzel günlere kavuşmasını…

SON SÖZ:’’BİLMEMEK AYIP DEĞİL, ÖĞRENMEMEK AYIP’’