Bilginin sonu yok

19/04/2022 14:02 813

Charli Chaplin bilinen adı ile Şarlo son derece zeki bir insan. Hala esprileri konuşulmaktadır. Yeni duyduğum bir olayını nakledeceğim.

Charli Chaplin bir gece sahnedeyken seyircilere bir şaka yapar ve herkes gülmeye başlar. Charli aynı şakayı tekrar yapar ve bu sefer birkaç kişi güler. Aynı şakayı bir kez daha yapar ve bu sefer kimse gülmez. Sonra şu güzel sözleri söyler: ‘’Aynı şakaya defalarca gülemiyorsunuz. O zaman aynı şeyler için neden tekrar tekrar ağlıyor sunuz ? Hayatın her anının tadını çıkarın. Hayat çok güzel. Hayatta en boş geçirdiğimiz günümüz, gülmediğimiz gündür. Gülümsemeye devam edin, sevdiğiniz şeylerle ilgilenin.’’ Ve ilave eder: ‘’yağmurda yürümeyi severim çünkü kimse gözyaşlarımı göremez. Unutmayın, bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir, endişelerimiz bile.’’ 

İşte Şarlo böyle bir insandı.

Hayvanlar alemini oldukça tanıdığımı zannederdim, serde avcılık olunca bu konuda daha bilgili oluyorsunuz ama o bilgileriniz yetmiyor, eksik kalıyor. Şimdi anlatacağım konulardaki gibi.

Karda gizlenmeye çalışan bir kutup ayısı, siyah burnunu pençesi ile kapatırmış. Televizyondaki yayınlarda kutup ayısının bu özelliğine rastlamadım, yada yayınlandı ben görmedim. İlginç bir durum. Su samurunun av sırasında birkaç defa görebildim, ama uykuyu nasıl uyudukları hakkında hiçbir bilgim yok, meğer uyku için birbirlerinin ellerini tutar, öyle uyurlarmış.  Bunu da gördüğümü söyleyemem. İnekler hayatımızda önemli bir yer tutuyor, hem geçim kaynağı hem de gıda menba cinsine göre vereceği süt miktarı değişir, bir kaynağa göre hayatı boyunca bir inek 200 bin bardak süt üretir. Onun için inekler, tarımla uğraşanlar için bir geçim kaynağı, ona özenle bakarlar sağma işinde de kadınlar yardımcı olur.

Avcılığımdan bahsederek doğayı oldukça iyi tanıdığımı zannediyordum, meğer öyle değilmiş. Dünyanın en büyük mağarası Gürcistan’daymış fakat benim haberim yoktu, boyutlarına gelince. Bu mağaranın derinliği 2190 metre uzunluğu ise 13.432 metreymiş.