Beraber yaşayabiliriz

19/03/2018 23:44 4458

Suriye’de baş gösteren iç savaş nedeniyle 7 yıl önce Suriye’den Türkiye’ye başlayan göç dalgasından bugüne tam 3 milyon 500 bin civarında mülteci Türkiye topraklarına giriş yapmış ve yerleşik nüfusun içine de entegre olmuş yaşamlarını devam ettiriyorlar. Adana bunun en geniş örneği. Hemen hemen her mahallede yerleşen Suriyeliler var hatta Suriyeli mahalleleri bile oluşmuş durumda. Bunun nedeni Adana ve Suriye arasındaki kültür yakınlığı. T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM)’nin işbirliğinde düzenlenen “Medyada Göç ve Mülteciler Kapanış Konferansı” 17 Mart 2018 Cumartesi günü İstanbul Conrad İstanbul Bosphorus Otel’de yapıldı.  Bu arada laf aramızda CHP’li Muharrem İnce ile lobide karşılaştık. Conrad İstanbul Bosphorus Otel dünya standartlarında, İstanbul’a yakışan bir zariflikte. .

Türkiye’nin her yerinden basın temsilcileri kapanış konferansına katıldılar. Biz de oradaydık. ‘Medyada Göç ve Mülteciler Kapanış Konferansı’nda mültecilerle ilgili her konuda katılımcılar ile bilgi alışverişinde bulunduk. Kapanış konferansı, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, SGDD-ASAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Gitmez ile Genel Koordinatör İbrahim Vurgun Kavlak ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Birinci oturumda “Göç Konusunda Farkındalığın Oluşturulmasında Medyanın Rolü” konusu, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler ve Enformasyon Müdürü ve Sözcüsü Selin Ünal moderatörlüğünde, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Gazeteci Marc Micallef, Reuters Türkiye muhabiri Murad Sezer’in konuşmalarıyla gerçekleştirildi. 

İkinci oturum ise “Mültecilerin Toplumsal Kabulü Sürecine Medyanın Etkisi” konusuydu. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Bora Özbek moderatörlüğünde, Jiji Press’ten gazeteci Vehbi Baş, NTV’den gazeteci Mete Çubukçu, Al Araby TV’den Suriyeli gazeteci Adnan Aldaher’in konuşmalarıyla ve sorularımıza yanıtlarıyla gerçekleştirildi.

Son oturumda “Göçmenlerin Toplumsal Uyum Sürecinde Medya Nasıl Rol Alabilir?” konusu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İletişim Bölümü Başkanı Sema Hosta moderatörlüğünde, Brüksel’den EuroAcademic EASC Başkanı Mustafa Ulusoy, TC. İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Bora Bayraktar ve NEW – TR Haber’den Suriyeli Gazeteci Mohammad Abdi  ile konuşuldu.

Biz sadece Suriyelileri konuşuyoruz ama önemli bir ayrıntı bugün dünyadaki bütün mazlumların yolu Türkiye’den geçiyor. Artık Türkiye’de yerleşik nüfusa geçen Suriyeliler var, vatandaşlık alan Suriyeliler var. Konuşmacılardan Al Araby TV’den Suriyeli gazeteci Adnan Aldaher’in söylediği bir şey vardı hafızama kazındı; “Araba aldım, etrafımdakiler kendi emeklerimle aldığım arabayı ‘Türk hükümeti sana araba almış’  şeklinde yorumladılar, kiralamak için aylarca ev bulamadım” dedi. Bunu bir düşünmek gerekiyor. Kısacası her şeyin en başında öncelikle empati yapmalıyız. Bence beraber yaşayabiliriz, yeter ki siz önyargılarınızdan arının. Türk insanının belleğindeki Suriyeli algısı artık değişmeli. Bu kapanış konferansı, aslında yeni bir başlangıç olacak. İbrahim Vurgun Kavlak’ın ve tüm ekibinin emekleri meyvelerini verdi.  SGDD, Türkiye’de yaşayan mülteci ve sığınmacılara temel haklar ve sorumluluklar, sosyal destek mekanizmaları ve hizmetlere erişim gibi bir çok alanda 20 yıldır danışmanlık sağlıyor ve kalıcı projelere imza atıyor. BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ve Enformasyon Daire Başkanı Mahmut Şevket Bayram’ın gün boyu konferansı takip etmeleri SGDD’nin bu çalışmasının ne kadar başarılı olduğunun bir başka göstergesi. Basın mensubu olarak da haberde kullandığımız dilin, bakış açılarımızın ne kadar önemli olduğunu, yani farkında olmadığımız sorumluluklarımızı hatırlattı, farkındalık yarattı ve bilgilendik. Kriz ve Savaş bölgelerinde uzun yıllar gazetecilik yapmış, Ortadoğu uzmanı, NTV programcısı, Gazeteci yazar Mete Çubukçu’nun da dediği gibi, bu konuda en önemlisi söylem. Ve ülke olarak hepimizin mülteci ve göçmenler konusunda yeniden bir eğitimden geçmesi gerekiyor.