BELEDİYE REİS’LERİNE MEKTUP…

16/10/2020 01:50 953

 

“”” Ankara,İzmir ve Adana Belediye Reislerine…

Yolları düzgün, ağaçları yeşil, mezbahaları muntazam, meyveleri bol şehirlerde yaşayan insanların bir de kafaları var.

O kitleye bir de manevi cepheden bakmak ister. Vücutları için bir çok icraat yaptığın insanların biraz da ruhunu düşünmek lazım. Ruhları muzdarip bir halk kitlesinin, cismen, bedenen ne kadar düşünülmüş olursa olsun yine eksik, yine sakat ve zayıf bir tarafı kalıyor demektir. Ruhu kuvvetlendirmek içinde muhakkak bir tiyatroya ihtiyacı var. Onun için bu açık mektubumla sizlerden güzel şehirlerinize birer ŞEHİR TİYATROSU kurmanızı rica ediyorum.

Temmuz 1941

Perde ve sahne değişir.

Sayın Muhsin ERTUĞRUL.”””

Birbirinden kıymetli belediyelerimizin başkanlarının şehri güzelleştirme çalışmalarını, hayranlıkla şehirlerimize, sokaklarımıza yaptıkları fiziksel iyileştirmeden dolayı teşekkür ediyoruz. Biz şehir yaşamını yaşayanlar olarak Muhsin ERTUĞRUL hocanın söylediği gibi “Şehirlerde yaşayan insanların sadece yollarını yapmak, parklarını güzelleştirmek yeterli olmuyor. İnsanların ruhlarına ve kafalarına da hizmet sunmak yerel yönetimlerin ciddiye alması gereken kararlardan en önemlisi olduğunu düşünüyorum.”

İkinci Dünya Savaşında yerle bir olan Almanya yeniden yapılanırken, ilk olarak Opera salonlarını, Tiyatro salonlarını onarmış, bu onarmanın sadece binaları onarmak olarak değil aynı zamanda halkın ruhlarını ve kafalarını onarmak olarak görmüş ve bugün söz konusu ülkenin geldiği noktayı o gün ki kafalarıyla paralel olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Adana genelindeki yerel yönetimlerimizin Kültüre, Sanata eğilimli hatta çoğunun sanatın sanatçının güçlenmesi için çaba harcayan Sevgili Başkanlarımız..

Biliyorum yoğun programlarınız var, öncelikleriniz var… Kentin sanatı, sanatçısı adına sizlerden istirham ediyorum… Bu konuya da öncelikleriniz arasına alırsanız sizi zaten seviyoruz, sayıyoruz. Sonrasını bir düşünün sizi ne kadar daha sevip, sayarız.

Saygılarımla Tamer GÖZÜDELİ…

Not : Beni sizlere ve kamuoyuna ulaştıran 5 Ocak Haber Merkezi’ndeki arkadaşlarıma ve imtiyaz sahibi Savaş ÇOKDUYGULU’ya teşekkürlerimi sunuyorum.