BEĞENİ VE SEVGİ SÖYLENMELİ

16/07/2019 12:28 1384

 

Müslümanlıkta , hoca cenaze namazını kıldırdıktan sonra , cemaate sorar.

Merhumu nasıl bilirdiniz diye ? genelde hep birlikte cemaat iyi biliriz der. Kötü biliriz, hakkımızı helal etmiyoruz diyen pek çıkmaz. O kişi , öyle biri olsa da.

Özgürlük savaşçısı , şair Ziya paşa , Adana Valisi iken , 17 mayıs 1880’de Adana da vefat eder. Hoca , cemaate kendisini nasıl bilirsiniz diye sorduğunda , Ziya Paşa’yı sevmeyen eşraftan , yeğen zade Hakkı Bey, yüksek sesle büyük şair bilirdik der. Cemaatin cevabı ise, iyi biliriz. Kişisel sorunları , kırgınlıkları , cenaze törenlerine taşımak hiç hoş değil.

Yetişme tarzımız , göreneklerimiz her nedense sevgimizi , beğenimizi dile getirmemize engel. Eski anneler ve özellikle eski babalar, çocuklarına sevgilerini göstermez ve gösterilmesini de doğru bulmazlardı. Şimdiki nesil anne ve babaları böyle değil. Daha açık ve yakınlar çocuklarına.

Dün de bugün de , tenkitte , uyarıda ve cezalandırmada , düşüncemizi , kanaatimizi rahatça söylüyoruz. Yani olumsuzlarda aktifiz, atılganız. Ama olumlu işlerde , beğeni de ise, pasif ve mesafeli.

Olaylara olumlu yönüyle bakmak , nedense adetimiz değil. İyiyi , doğruyu , güzeli , sevgiyi, beğenileri kişilerin yüzüne kolayca söylemeliyiz.

Politikada da bu alışkanlığımız sürüp gidiyor. İktidarın , iyi bile olsa yaptığını beğenmeyen bir muhalefet anlayışımız var. İktidar da muhalefetin , doğru ve yararlı tekliflerini de kabule yanaşmıyor.

Bir başka yanlışımız daha var. Bir çok değerli insanı sağlığında değil , öldükten sonra anmak ve ödüllendirmek. Aslında, insanları sağken sevindirmeli ve ödüllendirmeli.

Niçin adlı şiirimde şunları söylemiştim.;

Seni çok sevdiğimi

Söylemedim ben . Niçin?

Üzüldüm , pişman oldum

Ağladım için , için

Hiç suçun yok ki senin ,

Hatalı olan benim.

Seni çok sevdiğimi

Söylemediğim için.

Sevmek , ne ayıp , ne de günah, mutluluk veren bir duygu. Siz sevdiğinizi söylemezseniz, sevdiğiniz bunu nereden bilecek. Hele bir başkasına giderse, o zaman yanarsınız , tutuşursunuz. Bu yüzden sevgi söylenmeli.

Niye söylemez seveni,

Sevdiği o kişiye,

Vaktini geçirmeden

Açıkça sevdiğini.

Sevenleri çok inciten,

Vardır bazı nedenler,

Karşılık görmeyen sevgi,

El diline düşmek gibi.

İçte kalmamalı sevgi ,

Hemen dışa vurulmalı,

Saklanması kime yarar,

Zarardır saklamak , zarar.

Çekingenlik , sevginin karşılık bulamaması , reddedilme ve bunların duyulması nedeniyle çok kişi söyleyemiyor sevdiğini. Ama , sevgi söylenmeli , sevgi dışa vurulmalı.