Bayan Basketbolcularımız kaybetti

02/07/2019 14:41 3332

Kadınlar Avrupa Basketbol şampiyonasında favori gösterilen Milli takımımız, gruptan çıkamadı.

Sırbistan ve Letonya’nın ortaklaşa düzenlediği bu şampiyonaya özel turnuvalar yaparak hazırlanan Milli takımımız önce İtalya’ya sonra Slovenya’ya yenilerek turnuvaya havlu attı.

Oysa bu müsabakalarda favori bizdik. Özellikle Slovenya’nın uzun olmadığından pota altını kullanamıyorlardı. İkili oyunlarda  bizim uzun oyuncuların içeride kalıp kısaya savunma yapmamaları çokça kısa mesafeli şut yememize neden oldu.

Nevriye’den sonra uzun oyuncu yetiştirilmemesi kulüp takımlarında yabancı adedinin çok olması ile Milli oyuncularımızın kendi takımlarında az oynamaları Milli takımlar açısından handikaptı.

Tempolu oynamaya çalışan ancak az adamla oynadığımız için çabuk yorulduğumuz bir gerçek. Çok adamla oynarsan tempolu oynar ve az yorulursun. Aksi halde bu şekilde oynar ve sonuç alırsın.

5 Ay önce yine yazmıştım. Bu takımı Obrodoviç’e teslim etseniz bile kulüplerde ve liglerde sistemi ivedi bir şekilde gözden geçirmek ve yabancı sayısını en fazla 2 olarak belirlemek şart. Belki sancılı bir süreç olarak ama buna mecburuz. Artık Nevriye’lere ihtiyacımız var. Ellerinde süper yetenekli  oyuncuları olmayan   Milli takımları bile bizi yeniyorsa kendi kızlarımızın liglerde çok oynamasını sağlamamız şart.

Ceyhun Yıldızoğlu, Olcay Orak  ve Halil Demirbilek, üçlüsü altyapıdaki başarıları ile buraya gelmişlerdir. Onlara sabır edilirse ve lig statüsü sancılara rağmen değiştirilirse başarı kısa sürede gelir. Yoksa tehlike kapıda değil bayağı kat çıkmış. Benden söylemesi.