Basketbolda kurtuluş alt yapı Botaş’ın Adana’ya dönüşü…

02/12/2020 01:19 2295

 

Geçtiğimiz günlerde Adana’da oynanan ABK- İzmit Büyükşehir Süper lig kadınlar 1.lig maçını izledim. İnanın içim sızladı. ABK kulübünde oynayan yaşı küçük istikbal vadeden hiçbir Türk oyuncu yok. İzmit takımı pandemi dolayısıyla 8 oyuncu ile maça çıktı. Ve yine istikbali olan genç oyuncu yok. 
Çare; tek yabancılı takım. Evet tek yabancı 11 Türk oyunu statüsüne tekrar dönmelidir. Takımların 4 yabancıya vereceği destek artık yok. Bütçe bitti kara göründü. Belki ABK, Elazığ ligden çekilebilir. Çekilmeseler bile artık bu sistem çöktü. 
Botaşspor Adana’dayken, yıldız ve A Milli takımlara bir çok oyuncu verilirdi. Bayan basketbolun temeli Adana idi. Aylin, Pelin, Tilbe, Arzu, Büşra, Hülya ve Dilek gibi oyuncularla Milli takım önemli yerlere geldi ve başarılı oldu. Ceyhun Yıldızoğlu, Emrah Kayataş, Olcay Orak, Fırat Bozkurt gibi antrenörler ile Adana bayan basketbolunda  başarılı olmuştur. 
Şimdi bayanlar liginde 5 antrenör yer ve takım değiştirip kısır döngüye devam ediyor. Kurtuluş altyapı ve yerli malıdır.  Gerekirse alttaki bir lig iptal edilir ve Süper lig destek verilir. Yoksa 2 yıl sonra Milli takımlar iflas eder. 
Görünen Köy kılavuz istemez.