Basketbolda bir duayen isim Ayhan Arısoy…

17/10/2020 03:58 705

 

Ayhan Arısoy’u yaklaşık 25 yıldır tanıyorum. Adana’da ve Türk basketbolunda top oynayan bir çok oyuncunun yetişmesinde onun katkısı asla tartışılmaz.

Çukobirlikspor’da antrenörlük yaptığı sıralarda tanıştığım Ayhan Arısoy, Çukobirlikspor’un deplasmanlı 2.liginde oynadığı dönemlerde burada antrenörlük yaparken genç, yıldız ve küçük takımlarda da hocalık yaparken, oyuncu yetiştirmeye çalışıyordu.

Güray Kanan’ı Fenerbahçe’ye Akif Özdemir’i Oyak Renault’a Şiar Rişvanoğlu ve Murat Bozkurt’u Efes Pilsen’e vererek önemli bir başarıya imza attı. Gündoğdu’da kulüp başkanlığı yaparken, Yıldızoğlu ve Atakan Kalaoğlu’nu yine Efes Pilsen’e göndererek yine görevini başarıyla yerine getirmiş oldu.

Ayhan Arısoy, Çukobirlik’te antrenörlük yaparken, Güray Kanan, Akif Özdemir, Murat İnan, Halil İbrahim Severoğlu, Meriç Nalbantoğlu, Tolga Ünalan, Bekir Özgül, Osman Ciritçi, Şiar Rişvanoğlu, Murat Bozkurt, Erdinç Borozan, Alper Kızıl, Gökhan Öztürk, Levent İçlek gibi oyuncuları da deplasmanlı liglerde oynatarak Adana ve Türk basketboluna imza atan basketbol adamı olmuştur.

1979-1997 yıllarında Çukobirlikspor’da antrenörlük yapan Arısoy, 2001-2006 sezonları arasında Bilfen Koleji’nde menajerlik yapmış okul takımını 2.deplasmanlı lige çıkarma başarısında menajer olarak pay sahibi olmuştur.

1 yıl Botaş Gençlik’te menajerlik yapan Ayhan Arısoy, 2011 -18 yıllarında Gündoğdu Koleji spor direktörlüğü yaptı. Burada kulüp başkanlığını da yürüterek İbrahim Kutluay Basketbol Basketbol Akademi sorumluluğunu da üstlendi. 7 Sezon istikrarlı bir şekilde başarıyla görevini yerine getirdi. A takım basketbol (en üst düzey) antrenörü olan Ayhan Arısoy, Milli (ulusal) basketbol antrenörü olarak da liglerde hakemlik de yaptı.