Basketbol Milli takımı şaşırttı

11/09/2019 03:30 2557

 

 

“Bu Milli takım  en iyi takımı zorladığı gibi kötü takımlara kaybedebilir…” düşüncesi herkeste vardı. Ancak iki günde iki ayrı ruhla oynayan takımımız  ‘çeyrek final oynayacak’  derken, klasman grubu oynaması  tüm basketbol severleri üzdü.

Japonya maçındaki iyi oyun ve galibiyet ABD maçında da devam etti. Ancak iyi oyunun sonundaki faul atışlarının olumsuz oluşu yenilmemize sebep oldu.

Ardından Çekya yenilgisi  eklenince Milli takımımıza şaşırdık ve üzüldük. Ancak bu maçta yenilginin yanı sıra maçta Çekya’ya  direnç gösterilmemesi ayrı bir üzüntü kaynağı oldu.

Japonya ve Karadağ galibiyetleri haricinde müsabaka kazanamamamız ayrı bir şekilde mercek altına alınmalıdır. Turnuva maçlarında moral ve motivasyonun üst düzeyde  tutulması şarttır. Geçen Avrupa şampiyonasında İspanya, ilk maçını kaybetmesine rağmen grup ikincisi olup final oynadı. Yani turnuva farklı bir müsabaka türüdür.

Oyunculara gelince; Karadağ maçında 2 sayı atan Melih Mahmutoğlu’nun bir gün sonra ki Yeni Zellanda maçında 27 sayı atması istikrarsızlığın ayrı bir boyutuydu.  ABD gibi takımı zorlayıp Çekya’ya farklı kaybetmek bizim bu tür turnuvalara mental olarak hazır olmadığımızı gösteriyor. Wilbeck, Cedi, Melih ve Semih’in istikrarsız oyunu Ersan, Furkan ve Sertaç’ın sakatlanıp tek uzun ile turnuvayı kapatmamız ayrı bir soru işaretidir.

Sözün kısası Milli takımımız ABD maçı hariç tat vermeyen bir turnuva oynadı ve istikrarsız bir grafik çizdi.