Başkan Zeydan Karalar’la ilgili 5 tespitim

26/12/2019 23:02 4487

Türkiye’de okunan gazete sayısı iki elin parmak sayısı kadar kaldı.

Onlar da sürekli okur kaybediyor. Tirajları, reklam gelirleri düşüyor.

Sebep sadece okurun haberi internet üzerinden alma tercihi değil. Öyle olsa ilgiyi kağıt değil, internet siteleri görür. İstatistikler, tiraj kaybeden gazetenin okurunu  internet sitesi tıklamasıyla telafi edemediğini gösteriyor.

Gazeteleri etkin kılan kadrosudur. Son yıllarda gazete patronları insan kaynağını zenginleştirmeye değil, farklı alanlara yatırım yapmaya odaklandı. Giderleri yüksek medya sektörü odaklanılmazsa kazandırmıyor hatta kaybettiriyor. Kaybeden patron da bir yerlere yaklaşmak zorunda kalıyor ki bu da tarafsız gazetecilik yapmayı imkansızlaştırıyor. Taraflı yayın güven kaybını, güvensizlik okur kaybını bu kayıp da okur ve reklam gelir kaybını beraberinde getiriyor.

Durup dururken bu sarmalı neden yazdım?

5 Ocak Gazetesi’nin patronu Savaş Çokduygulu, az önce yazdıklarımın tersini yapıyor.

Anadolu’nun birçok kentinde tek çalışanla yayına devam eden gazeteler varken 5 Ocak, siyasetten ekonomiye, magazinden spora geniş bir kadroyla her gün Adanalıların masasına pırıl pırıl bir gazeteyi koymayı başarıyor.

5 Ocak Gazetesi, Savaş  Çokduygulu’nun Adana’ya kazandırdığı bir marka. Ancak, ben Adanalıların bu gazeteyi sadece iyi habercilik yapıyor diye sevdiklerini, güvendiklerini, destek verdiklerini düşünmüyorum.

5 Ocak, Adanalı’nın her kesimine, her siyasi görüşüne sayfalarını açarken kapsayıcılığının ve tarafsız haberciliğinin yanı sıra etkin toplantılarla da kente yararlı oluyor.

‘Kahvaltılı Toplantılar’ 5 Ocak Gazetesi’nin geleneksel hale getirdiği etkinliklerden biri.

Savaş patron yazmama fırsat verdiği için 5 Ocak Ailesi’ne katıldım. Bundan da çok mutluyum. Aileden olduğum için 5 Ocak’ın kahvaltılı toplantılarına katılıyorum.

Bu kez Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ağırladık.

Başkan Karalar’la 5 Ocak yazarları yaklaşık 3 saat geçirdi. Çok farklı sorular yöneltildi. Detaylar mutlaka gazetemizin sayfalarında yer alacaktır.

Ben toplantıda Karalar’ın ne söylediğinden ziyade nasıl bir başkanla ilerleyeceğimizi, gözlemimi ve değerlendirmemi yazmak istiyorum.

 

  1. POPÜLİZMDEN UZAK DURACAK

Karalar, yerel yöneticiliğinden önce iş dünyasında işletmecilik yapmış biri. O yüzden attığı, atacağı her adımda akılcılığı arıyor. Başarılı her işletmeci gibi mali disipline önem veriyor. Hemen her hizmete önceliği kar/zarar ilişkisi olacak. Dolayısıyla Karalar’dan popülizm beklemek boşuna. Yani hem belediyede hem ASKİ’de bütçe artıya geçirilmeden en azından önümüzdeki iki yıl vizyoner projelere şahit olamayacağız.

 

  1. SİYASET DEĞİL BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPACAK

Partisinin çok üzerinde oy aldığının bilincinde. Muhalefetin büyükşehir belediye başkanı olmasına rağmen iktidarla ilgili söylemlerinde kelimeleri seçerek, incitmeden kullanıyor. Hiçbir kesimi hoşnut ya da kızdıracak söylemleri olmayacak. Belki kendi partisinden daha fazla mahalle baskısı görecek ama umursamayacak. Siyaset değil belediye başkanlığı yapacak.

 

  1. BİLİMSEL YAKLAŞIP, BİLENLE ÇALIŞACAK

İmardan ulaşıma her alanda bugüne kadar ‘kara düzen’ işlerin yürütüldüğü Adana’ya başkan olduğunun farkında. O yüzden kentin yeni vizyonunu bilenlerle, bilim insanlarıyla beraber oluşturmaya kararlı. Önümüzdeki günlerde Londra’dan çok ünlü bir şehir planlayıcısı ve Seyhan Gölü ve Nehri’nden daha etkin yararlanma çerçevesinde Hollanda’dan bir uzmanı misafir edeceğini söylemesi etkileyiciydi. Ayrıca son dönemde şikayetlerin arttığı trafik sorununa İTÜ ile beraber ulaşım master planı hazırlayacaklarını söylemesi bende Adana’nın ‘kara düzen’den çıkmasına yardımcı olacak hissi uyandırdı.

 

  1. GELİR GETİRECEK PROJELERE ODAKLANACAK

Muhalefetin belediye başkanı olduğunun bilincinde. Ayrıca merkezi hükümetin ekonomik konjonktürden dolayı yeni dönemde yerel projelere büyük kaynaklar ayırmayacağını biliyor. O yüzden vatandaşın gelirini artıracak projelere öncelik verecek. Lavanta yetiştiriciliğinden soğuk hava depoları kurulmasına kadar kırsalda tarımı ve hayvancılığı destekleyecek projelere, kent merkezinde kooperatifler kurdurarak sürece katkı sağlayacak yöneticilik yapmaya özen gösterecek. Yani vatandaş kazanırken belediyenin, kentin kazanmasını sağlayacak projelere daha fazla önem verecek. Ayrıca iş dünyası temsilcileriyle yakın bir yönetim modeli uygulayacak. Festivaller ve Tepebağ kazısı vurgusu bende turizm gelirlerine daha fazla kafa yoracağı izlenimi bıraktı.

 

  1. VİZYON PROJELERİ VAR AMA HAYALCİ OLMAYACAK

Daha fazla mahallede kentsel dönüşüm, Seyhan Nehri ve Gölü’nün daha etkin kullanımı, biri Karataş’ta diğeri Seyhan Gölü’nde iki marina, kent meydanları, devasa parklar gibi vizyon projeleri var. Ama kentin ortasında kanalizasyonu olmayan mahalleler varken, Adanalı hala kanser taşıyan asbest borulardan su içerken vizyon projelerine dönüm bakmayacak bir Zeydan Karalar sezinledim.