Başkan Karalar ve Samancılar gerçek bir film festivali yaşattı

27/09/2021 21:31 1079

Ve bir festival daha sona erdi. Daha nice festivaller diliyorum. Adana 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali hem kente, hem de ülkeye damga vurdu. Binlerce mecrada on binlerce haberi yapıldı. Uluslararası filmler yarıştı. Bu yıl festivalin en güzel yanı; filmlerin ve sanatçıların, hayatında sinemaya hiç gitmemiş ve yazlık sinema keyfi nedir görmemiş insanların ayağına kadar gitmesi oldu. Bu yönüyle festival tam anlamıyla amacına ulaştı.

*

13–19 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, sinemaseverlere zengin bir içerik sundu bu yıl. Onur ödüllerinin verildiği, ‘Yaramaz Çocuklar’ın En İyi Film ödülü aldığı, Orhan Kemal Emek Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu, en iyi oyuncuların, yönetmenlerin ödülüne kavuştuğu, uzun metraj film gösterimlerinin gün boyu devam ettiği, gondolda açık hava film gösterimlerinin yapıldığı, Çukurova’dan Beyazperdeye Film Afişleri Sergisi, Işıl Özgentürk moderatörlüğünde Kısa Film Atölyesi, çalıştaylar, sergiler, paneller ve sayamadığım daha birçok etkinlik…

*

Bu etkinlikler arasında bir tanesi vardı ki… Hemşehrimiz büyük usta Yaşar Kemal, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen festivalde, özel bir bölümde anıldı. Bu da festivali en özel kılanlar arasındaydı.

*

Festival yangın ve sel felaketlerine neden olan doğa katliamına son vermek, çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olmak adına bu yıl “Doğa” temasıyla gerçekleştirildi. Bu tema da zamanın ruhuna uygun olarak tam isabetti.

*

Geçen hafta düzenlenen 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali hepimize sanat ve kültür dolu bir hafta yaşattı. Ben bunu şöyle ifade ediyorum; Başkan Karalar’dan, Altın Koza Yürütme Kurulu’ndaki festival görevlisi arkadaşlara kadar, festivalde görev alan, emek veren herkes, bu yıl Adanalıya ve ülkedeki tüm sinemaseverlere gerçek bir festival yaşattı.

*

Şüphesiz Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar bu yılki festivalle on binlerce yüreğe dokundu.

Bize ne lazım?
İşte bu soruyu hatırlattı bu yılki festival.

Sahi bize ne lazım söyleyeyim mi, Menderes ağabeyin dizeleriyle;

Bize bizden yakın olanlar lazım,
Selamsız sabahsız geçenler değil.
Bize sevgi dolu yürekler lazım,
İnsanı insandan seçenler değil.