Başkan Karalar'ın bahtı açık olsun

26/12/2019 22:53 1863

5 Ocak Gazetesi'nin geleneksel kahvaltılarından biri bu kez 23 Aralık 2019 da Divan Oteli'nde yapıldı. Zengin ve bol menülü bu kahvaltının konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'dı. Kendisi sorulan suallere cevaplar verdi ve bugünkü durumu anlattı.

Belediyenin 4 milyar 320 milyon borcu varmış, böyle para zorluğu çeken bir belediyenin iş yapması gerçekten zor. Üstelik denk bir bütçeyi seven uygulayan başkan, bütçenin de her ay 60 milyon açık verdiğini söyledi.

"Bu borçları kapatmak ve geliri yükseltmek için işe ASKİ ile başladım" dedi ayrıca "Elemn sayılarını da azalttım, başlamış ama bitmeyen bazı projeleri de hayata geçirmeye çalıştım. Bir çok yere içme suyu getirdik ve oranın borularını değiştirdik. Örneğin Karataş, İmamoğlu, Dağlıoğlu mahallesi, Tufanbeyli ve Sarıçam gibi amacımız suyu olmayan bütün köylere su vermek.

Adana'nın bitmeyen çilesi olan Metro işini sayın Cumhurbaşkanına anlatırken bizden bu yükü almada yardımcı olmasını istedim. Para bulmak için ne yazık ki devlet bankaları  yardımcı olmadı. O zaman iş özel bankalarla anlaşarak kredi almak olacak.

Adanamız hak ettiği yerde değil, ekonomi de, gelirde,  tarımda, sanayi de, ticarette, trafikte ve yapılanmada bir hayli geri, işsizlikte oldukça yüksek, çevremizdeki bazı illerin teşvik kapsamına alınmasında bundaki etkenlerden biri.

Turizmde her türlü çabaya rağmen hala istediğimiz noktada değiliz, ekonomiye katkısı olan bacasız sanayidir Turizm, Adana'da buna çok uygun, bir kıpırdanma ama var ama yeterli değil, Altın Koza, Fuarlar, Kebap Şalgam günü, festivaller yararlı ama yeterli değil, bu işi büyütmek zorundayız.

Çeşitli nedenlerle şehir meydanı, Yeşil Vadi ve Tepebağ evleri projeleri sonlandıramadık. Bunların bitmesi şehri hem güzelleştirecek, hem de gelir getirecek.

Adana'da eski harap evleri olan dar sokaklı bir çok mahalle var, bunların kurutuluşu kentsel dönüşümledir, başka türlü halli mümkün değil. Çeşitli nedenlerde ortada kalan Yedigöze barajı için yeniden ihale açılacak.

Sabancıların sattığı TEMSA gibi bir sanayi devinin üretime devam etmesi için her türlü çabayı gösteriyoruz.

Mikrop ve koku saçan Adana çöplüğü de halli zor, bir sorun. Burası bin 100 dönüm ve 600 dönümü de şuanda çöple dolu, burayı kiralayan kişi ise 2030 yılına kadar anlaşmış halde bu yüzden çıkmıyor, bir şey yapamıyoruz.

Bir çok yere asfalt döktük, kavşak düzenlemesi yaptık."

Tüm bunları bir video ile gösterdi.

Yararlı bir toplantı oldu, anlaşılan o ki Sayın Başkan'ı zor günler bekliyor, onun başarısı hepimiz için, Adana için, Türkiye için.

Desteklememiz yardım etmemiz gerekli.

Bahtı açık olsun!