Başkan Karalar ASKİ’de yaptığı tasarrufları anlattı

29/08/2019 04:23 6476

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 75 Yıl Sanat Galerisi’nde Adana Su ve Kanalizasyon İşletmesi (ASKİ)’nin mali geliri ve borcuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başkan Karalar, ASKİ Genel Müdürlüğü basın toplantısında gazetecilerle buluştu. Biz de Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu ile toplantıya iştirak ettik.

Başkan Karalar, hem belediyenin gelir- giderleri, hem de şirketlerin bütçesi hakkında açıklamalarda bulundu, göreve gelmesinin ardından yaptığı tasarruf faaliyetlerini anlattı, kayyum iddialarına sert yanıt verdi, belediyenin giderlerine, işten atma iddialarından belediyedeki israflara kadar birçok konuya açıklık getirdi.

Ayda 10 milyon TL zarar eden ASKİ’yi 15 milyon TL kar eder hale getirdiğini anlattı başkan. Bu gerçekten büyük bir başarıdır kim ne derse desin. Başkan açıklamalarında geçen yıl aylık 10 milyon TL açık veren ASKİ’nin, 2019’un Temmuz ayında 15 milyon TL artıya geçtiğini söyledi. Her ay 10 milyon TL açık verirken hem açığı kapatacaksın hem de 5 milyon fazladan üzerine ekleyerek 15 milyon kar edeceksin her ay. Ben daha önce dememiş miydim başkan bu işin altından layıkıyla kalkar diye. Bu ilk örneği.

Adana’da açılmayan kuyuya 5 milyon lira, alınmayan A4 kâğıdına 262 bin TL para harcanmış, bunlar da çok önemli bulgular.

“İşçi çıkışları ile ilgili siyasi ayrımcılık yok” dedi evet olmadığına eminim çünkü; CHP’li de, İYİ Partili de işten çıkarılanlar var, bu konuda siyasi ayrım gözetmediğini biliyorum başkanın. İşe gelmeyenleri ya da işini doğru yapmayanları işten çıkardığını söyledi. Doğru. Beni de sosyal hesaplarımdan arayıp, mesaj atıp, CHP’li olmalarına rağmen işten çıkarıldıklarını söyleyen bir çok kişi var.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ’de fazla ödeme yapıldığını tespit edilen kalemlerden yaklaşık 60 milyon TL’yi tahsil ettiklerini ve bu sayede bugüne kadar ASKİ’ye yaklaşık 160 milyon TL para kazandırdıklarını anlattı. Bu rakamlar afaki değil. Başkan Karalar, bütün ekibe tam teçhizat hazırlanmaları talimatı vermiş olmalı ki ekip te dosyalarla, belgelerle, görüntülerle hazırlık yaparak basının karşısına çıktılar.

Ulusal denilen ama benim yaygın olarak nitelendirdiğim İstanbul’dan gelen medya mensupları da vardı toplantıda. Buna da ayrıca değinmeden geçemeyeceğim. İnsan kendisine olan saygısı gereği ayağa kalkıp soru sorar. Adanalı basın mensuplarının tamamı ayağa kalkarak sorularını sordular ama İstanbul Basını oturdukları yerden bir zahmet kalkamadılar.

Başkan Karalar ayrıca belediyenin bu kadar borca rağmen, ocak ayında düzlüğe çıkacağını söyledi. Ben inanıyorum ki el birliği ile Adana her sorununu aşacaktır. Başta belediyeler olmak üzere iş dünyası da birlik ve beraberlik içerisinde Adana’nın istihdamda atağa kalkmasını sağlayacaktır. CHP’li Başkan Zeydan Karalar, birleştirici güç olmaya devam etsin yeter ki.

Belediyenin kiraladığı araçlardan her ay 2 milyon tasarruf etmiş, yılda 24 milyon TL tasarruf demektir bu. Kiralanan araçlar arasında hiç kullanılmayan kiralık araçlardahi varmış.

Beni en çok etkileyen bulgu ise barkovizyonda görüntülerini de izlettikleri açılmamış su kuyuları!Açılmayan kuyulara 5 milyon 267 bin lira harcanmış!

İçme suyu ihtiyacının temini amacıyla yapılan sondaj ve kuyu açılması işleri ile ilgili yapılan saha incelemelerinde 35 adet kuyunun hiç açılmadığı tespit edilmiş bu suretle de toplam KDV dâhil 5 milyon küsur TL fazla ve yersiz ödeme yapıldığı anlaşılmış.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın verdiği bilgilere göre açıldığı söylenen sondaj kuyuları belediye yetkilileri tarafından incelenmiş ve 35 adet kuyunun hiç açılmadığı tespit edilmiş. Açılmayan kuyular için 5 milyon 267 bin TL ödenmiş.

Bu işte bir sorun var. Bir belediye başkanı böyle şeylerden haberdarsa bilerek susmaz geçmiş yönetimin başkanının bundan haberi olmadığını ve bürokratların kendisini yanılttığını düşünüyorum. Bunları bilerek susmak çok vahim olur çünkü.

Belediyede çalışanın Zeydan Karalar’a oy vermesi ne kadar normal ise Hüseyin Sözlü’ye oy vermesi de normaldir. Başkanın işten çıkarmalar konusunda verdiği bir anektod önemli: “Bir belediye çalışanı, bana PKK’lı diyorsa bu normal değildir. Sosyal medyada bize hakaret etmişse, bu çalışan sayılmaz. Emekçiyi tabiki işten atmayız, ama böyle yapan insanı da asla emekçi saymayız”

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu ise gündem dışı fakat kamuoyunu çok meşgul eden bir soruyu gündeme getirdi. Çokduygulu, “Ben gündem dışı olan ama Adana kamuoyunu çokça meşgul eden bir soru sormak istiyorum. Seyhan Belediye Başkanı Sayın Akif Akay ile zatı alinizle ilgili aranızda problemler olduğu, aranızın gergin olduğu gibi farklı konular Adana kamuoyunda çokça dillendirildi. Şu anda da Akif Bey yanınızda yer aldığına göre, problemler giderildi denilebilir mi? diye sordu. Başkan Karalar, “Akif Abi, kendisi eşimin öğretmenidir. 18 yaşımdan beri kendisine abi derim, daha başkan dememişim, çok inandığımız güvendiğimiz bir abimizdir. Bizim aramız asla o düzeye gelmedi, gelmez. Heveslenenlere de burdan ekmek çıkmaz” dedi. Karalar, böylece Adana kamuoyunu uzun süre meşgul eden bu konuya da net cevap vermiş oldu.

Bendenizin ulaşımla ilgili ve ayrıca temeli atılan fakat yapımı duran köprülerle ilgili sorusunu Başkan Karalar şu şekilde yanıtladı: “Büyükşehirle ilgili konulara girmeyecektim ama bu soruyu yanıtlamam lazım. Amacımız ulaşımla ilgili sorunların tamamını çözmek. Öncelikle Ziyapaşa’yı dönüştürmeyi ve Seyhan Nehri’nde dünyaca ünlü bir proje yapmayı amaçlıyoruz. Araştırmaların tamamında Adananın birinci sırada sorunu ulaşım çıkıyor. Biliyorsunuz Adana’nın kronik metro sorunları var 2.ve 3. hattını yapma noktasında arkadaşlarımız yurtdışı şirketlerle görüşüyorlar. Bir şekilde bunlardan biriyle anlaşıp yol vereceğiz. Üç köprü var aynı anda başlanan, ben olsam birini bitirir ondan sonra diğerine geçerdim. Bu bir yönetim biçimi ben ona bir şey demiyorum. Devlet Bahçeli Köprüsü diye bir köprünün temeli atıldı ilk önce 120 Milyon TL’ye ihale edildi. O ihale iptal oldu tekrar ihaleye çıkıldı 220 milyon TL’ye. Yüklenici firma 195 milyon TL para harcadı, istihkak gönderdi bize alacaklı durumda ve parası ödenmedi fakat köprünün üçte biri bile bitmedi. Ben teknik elemanlara bir çalışma yapın bu köprünün tamamlanması için ne kadar daha para harcamamız lazım dedim 550 Milyon TL daha ödenmesi gerekiyor tamamlanabilmesi için. Bakın 195 Milyon TL harcanmış, 1 kuruşunu daha ödeyememişiz, 550 milyon TL daha harcamak gerekiyor. Yavuzlar Köprüsü başka bir şey köprünün olduğu yer başka bir konu anlatabiliyor muyum. Bu konuların detaylarını gelecek ay yapacağımız toplantıda anlatacağım”

Son olarak kayyum dedikodularını çıkaranları tarihe gömecek bir söylemde bulundu başkan. Olduğu gibi aktarıyorum: “Benim hiçbir şekilde hukuk dışı bir işim olmaz. Biz hukuk devletine yürekten bağlı, terörün karşısında, devletine milletine yürekten bağlı insanlarız. Bizim asla ve asla hukuk dışı bir işimiz olmaz ve olmayacak. İmamoğlu’nu veya Karalar’ı ne diye görevden alacaklar? Birkaç rantiyecinin rantını kestiği için mi? Bunları yapmaya devam edeceğiz. Bizi hiçbir şey korkutamaz. Buradan ekmek çıkmaz”