Başkan Çetin’den online basın toplantısı

01/04/2020 16:18 9340

Soner Çetin kurallara uydu ama klasiğini de bozmadı. Başkan Çetin, dün sosyal medyada, bir basın toplantısı düzenleyerek 1 yıllık icraatlarını açıkladı.

Çukurova Belediye Başkanlığı’na ikinci kez seçilen Soner Çetin, ikinci döneminin birinci yılında neler yaptığını ifade ettiği toplantısında, başlıklar halinde 365 günde Çukurova’da yapılanları, görüntüler eşliğinde anlattı. Başkan Çetin, her yıl bunu hiç aksatmadan da yapıyor.

Görevde olduğu 6 yıl boyunca olağanüstü haller dışında her cuma Halk Günü'nde vatandaşlarla biraraya gelerek onların sorunlarını dinledi çözümler üretti. Bu yıl koronavirüs nedeniyle yine bu yıl başlattığı, her çarşamba sosyal medya üzerinden "Sen Sor Başkan Cevaplasın" uygulamasını halk günlerinde de yaparak Çukurovalıları dinledi, onların sorunlarına çözümler üretti. Bana göre başkan sosyal belediyeciliği layıkıyla uyguluyor.

 Yayını sonuna kadar izledim. Ben başkan Çetin’e Çukurova’da imar sorununu sordum. Bildiğiniz gibi 25 yıllık çözülmeyen bir tapu sorunu vardı bunu çözdü. Ama Çukurova’da bazı yerlerde hala imar sorunu var, özellikle “Belediye Evleri’ndeki kentsel Dönüşüm konusunun Çukurova’da en önemli konu olduğunu düşünüyorum. Son durum nedir?  Oradaki vatandaşlar hala bir çözüm bekliyor Sayın Başkan” dedim. Bir diğer sorum da gündeme dairdi. “Korona virüs nedeniyle iptal edilen festivallerin bütçesini nereye harcamayı düşünüyorsunuz?”

Başkan Çetin; “25 yıldır süren imar sorununu çözdük. Adana’ya yaptığımız en büyük katkı belki de bu oldu. Karslı Mahallesi ve bir iki yerde ufak tefek devam eden imar sorunları var ve onu da çözmek için hazine yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı biliyorsunuz hazine malları, onlarla da irtibat halindeyiz. Sayın Valimiz de bu konuya çok önem veriyor. Onlarla birlikte inşallah ufak tefek imar sorunlarını da çözmüş olacağız ve bunun müjdesini vereceğiz. Belediye Evleri kentsel dönüşümünde önümüzdeki tek engel ekonomik krizin devam etmesi. Ekonomik krizin özellikle inşaat sektöründe yaşanması sebebiyle krizin etkileri dağıldıktan sonra inşallah, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi için de talipliler gelecektir. Yatırımcılar arasından en uygununu, en güçlüsünü, en doğrusunu halk adına tercih edeceğiz. Bir an evvel yıkım çalışmalarına başlayıp, görev süremiz bitmeden de belediye evleri kentsel dönüşüm projesini tamamlayacağımıza yürekten inanıyorum” yanıtını verdi.

Festivallerin bütçesi ile ilgili soruya da, “İptal edilen bir festivalimiz var. Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ni ertelemek zorunda kaldık. Onun bütçesi zaten çok düşük, çok komik rakamlara yapıyoruz biz festivali, yani ucuza mal ediyoruz. İnanın en doğru yerlere kullanılacaktır. Hiçbir şüpheniz tereddüdünüz olmasın” açıklamasını yaptı.

Sosyal belediyeciliğe dair bir çok hizmeti anlattı Sayın Başkan online basın toplantısında, ama bir ricası vardı ki, çok önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum.

‘Lütfen yerlere çöp atmayalım’ dedi.

Çukurova’nın en önemli kriteri; orada yaşayanların ekonomik gücünün ve eğitim seviyesinin yüksek olmasıdır. Bunu da yaşadığı çevreyi temiz tutarak göstermelidir Çukurovalılar. Sokakta, caddede, bulvarda yürürken yerlerde çöp atıkları görmemeli insanlar. Özellikle de günümüzde bu çok daha önem kazandı bu koronavirüs sebebiyle.

Bir diğer mesele, salgın devam ettiği sürece maaşını da bağışladığını duyurdu başkan. Salgın bitene kadar Başkan Soner Çetin, maaşını belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü’ne, ihtiyaç sahiplerine gıda paketi hazırlanarak dağıtılması için bağışladı.

 

 Bazı başkanlar birer üçer maaşını bağışlıyorken, Soner Çetin’in salgın devam ettiği sürece maaşını bağışlıyor olması takdir edilir.