Başkan Çetin'den net ifadeler

10/12/2020 20:49 7066

 

Önemli bir uyarıda bulunarak köşe yazıma başlamak istiyorum. Dünya ve ülkemizi etkisi altına alan Koron Virüs konusunda insanlarımız çok rahat davranıyor.. Bana bir şey olması havasında şuursuzca hareket ediyorlar.Durum gerçekten çok ciddi, vaka sayıları her geçen gün artıyor... Adana durum ise, pek iç açıcı değil. En risksiz bölge neresi biliyor musunuz MEZARLIKLAR! belki size komik gelebilir ama illet virüs ölümden korkuyor, bizler korkmuyoruz!

Ne hazin değil mi ?

***

5 Ocak Gazetesi olarak, geleneksel sabah kahvaltılı toplantılarımızın bu hafta konuğu Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, oldu. Haber Merkezi, Spor Servisi ve dev yazar kadromuz aklındaki tüm soruları Başkan Çetin'e sordular. Başkan Soner Çetin ise, tüm sorulara içtenlikli ve net cevaplar verdi. Bu arada dikkatimi çeken Başkan Çetin'in, yanında hiç dosya getirmemesi oldu. Bu da yapılan hizmetlerle ilgili ne kadar hakim olduğunun açık bir göstergesiydi.

***

Başkan Çetin, ifadelerinde bir siyasetçinin nasıl olması gerektiğini anlattı.. Ve dedi ki "Ne söz verdiysem yapmış olmanın, yapmanın manevi huzuru içerisindeyim. Bir belediye başkanı bol keseden atıp tutmayacak, ağzından çıkanı kulağı duyacak. Bir şeye söz vermişse yerine getirecek. Yerine getirmeyeceği şeyin sözünü vermeyecek. Benim normal yaşantımda da, meslek hayatımda da ve siyasi hayatımda da en önem verdiğim şeydir. Bu zaten kişilik meselesidir, bazı insanların kafasını kessen yalan söyletemezsin, ama bazılarının hayatı yalandır. Ben hayret ediyorum bazı insanlara, bazı siyasetçilere gerçekten hayret ediyorum. Yalanı o kadar doğru gibi ifade ediyor ki, kendini de inandırıyor garip bir şey. Çok söz vermeyecek, söz verdiği zamanda yerine getirecek."

Ne kadar önemli sözler değil mi ? Evet, ülkede siyaset yapanların verdiği sözleri şöyle bir aklınızdan geçirin, kim bilir kimlerin isimleri, maarif takvimi olur?

***

Başkan Soner Çetin'e, Pandemi sürecinden geçiyoruz, inşallah kısa zamanda atlatırız ama bu dönemde belediyenin mali durumu nasıl etkilendi? Vergi gelirinizde azalma oldu mu, olduysa bu açığı nasıl kapattınız diye sordum aldığım yanıt bilinçli ve iş bilen bir başkanın vermesi gerektiği bir cevap oldu: "Belediyelerin genel anlamda sıkıntılı olduğunu söylemeye gerek yok. Rahmetli Turgut Özal döneminde genel bütçenin yüzde 18’i belediyelere aktarılıyordu. Bugün genel bütçenin yüzde 6’sı aktarılıyor, 1/3’e düşmüş. . Rahmetli Turgut Özal döneminde belediyeler en parlak, en rahat dönemini yaşamışlardır. Yerel yönetimlere önem vermek lafla olmaz. Yerel yönetimlerin gelirlerini arttırıcı planlamalar yapmak zorundadır merkezi iktidar. Düşünebiliyor musunuz yüzde 18’lik pay yüzde 6’ya düşmüş. Bu da tabi belli ölçütlerle belediyeler arasında bir dağılım yapılıyor. Ordan gelen para çoğunlukla bizim maaşları ödememize yetmiyor. Biz aslında tamamen tasarruf tedbirleriyle, akılcı yönetimle, kaynakları doğru yere kullanımıyla, kaçağı-göçeği engellemekle büyük bir kaynak yaratmış olduk 6,5 yıldan bu yana. Bu kadar yetersiz olduğu bir ortamda, bir de pandemi koşulları eklenince masrafımız arttı. Biz tasarruf tedbirleriyle belediyemize kaynak yaratıyoruz. 6,5 yıldan bu yana boşuna mı kendi özel aracıma biniyorum. Bu bir göstergedir, herkese bir mesajdır. Kendi özel aracımı makam aracı yaptım. Belediyede hiç kimsenin altında makam aracı yoktur, hiç kimsenin makam aracı yok, belediye başkanı dahil. Bu olumsuz koşullarda 19 tane yeni araç aldık belediyeye. Müdürlüklerde kullanmak üzere 10 tane binek araç, 9 tane de çift kabin pikap aldık. Bir de araç filosunu yeniliyoruz, bir yandan da borç ödüyoruz. Bu kadar da hizmet ediyoruz, bu kadar devasa tesisleri açıyoruz. Bölgenin en büyük aqua parkı Park Vadi Tesisleri, 5 tane çok amaçlı toplantı salonu, bir Kadın Yaşam Merkezi Türkiye’de ilk ve tekdir. Bunlar parayla yapılır mı? Bugün Çukurova Belediye Başkanı olarak, gurur duyarak söylüyorum belediyenin kasasından tek kuruş harcamadan ben o tesisi Adana’ya kazandırdım. Akılcı yönetim budur işte. Para olsa herkes yapar, para olsa harcamayı benden güzel başka kimse yapamaz, çok iyi para harcarım. Ama para olmayınca da, ayağını yorganına göre uzatıp ona göre tedbirli olmak zorundasın."

***

Evet, yaklaşık 2 saat süren beyin fırtınasında benim gözlemlerim böyle... Aldığım yanıtlarda... Bundan sonra Başkan Soner Çetin, ne gibi projelerini hayata geçirecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.