‘Başka Adana yok ki..’ SAVAŞ ÇOKDUYGULU

15/01/2019 12:55 4024

 

Evet, ‘başka Adana yok ki..’ diyor Savaş Çokduygulu her röportajının ilk cümlesinde… Adana sevdalısı, Çukurova aşığı  Çokduygulu’yu yazmadan olmazdı, emekle kurup, sevgiyle büyüttüğü aile ocağı yaptığı gazetesinin 20. Kuruluş yıldönümünde.

Sevgili Savaş Çokduygulu’yu tanımam on ay öncesi, genel seçim telaşındaki portakal çiçeği kokan Adana baharıdır, ruhunu okumam ise devamındaki birkaç gündür sadece. Gazetesine adım attığım ilk gün tanıştım, onun tarafsız, dürüst gazetecilik ilkeleriyle ve Adana sevdasıyla. ‘Adana’ya katkı koyan her sporcu, her siyasi, her bürokrat, her işadamı, her akademisyen başımın tacıdır’ dedi ilk cümlesinde. Ve ‘ilk defa bir milletvekili adayının özgeçmişini masamda tutuyorum’  diye ekledi beni onurlandıran takdiri ile…

Başarısından kaynaklanan, duruşuna yansıyan haklı egosu ile önce inceledi sonra dinledi,  Sevgili Sefa Saygıdeğer ve Sevgili Murat Gegin ile mv adayı olarak yaptığım seçime dair bir çok röportajı. Ve nihayetinde ‘gazete sizin, istediğiniz zaman istediğiniz konuları yayınlayalım, isterseniz birkaç günde bir teşrif edin röportajlara, birikiminizden faydalansın Adana’mız’ dedi büyük bir incelikle.. ve açtı gazetenin kapılarını ardına kadar, bana değil, bilgiye ve akademiye…

Bilime olan saygısı, bilgiye olan sevgisi etkiledi beni… üzerine  Adana sevdası da eklenince, kendimi yazar kadrosunda buluverdim, keyifle ve özgürce yazabildiğim köşemde.

Ve Sevgili Savaş Çokduygulu, Sevgili Sefa Saygıdeğer, Sevgili Murat Gegin gibi değerlerle tanışmak ayrı bir güzellik kattı meslek hayatıma. Akademi ve siyasetten sonra gazetecilik ve yazarlığın getirdiği nefes ve birlikte gelen güzel dostlarla oluşan koca bir ailenin eşsiz mutluluğu derin anlamlar kattı yaşam yolculuğuma..

Yazıyı kaleme almadan önce, tüm yazılarını okudum Sayın Çokduygulu’nun ve satırlarında aradım hislerimin göremediği bir yönü var mı diye… röportajlarını dinledim tanıdığımdan farklı bir yüzü var mı diye… Ama tanıdığımdan öte bir satır arası göremedim geçmişten bugüne duruşunda, tavrında, misyonunda…

Onun misyonu Adana, vizyonu ise Adana’nın geleceği, kalkınması, potansiyelleri ve gelişmesi üzerine kurgulanmıştı sadece.. Sporundan kültürüne, sanayisinden tarımına, şehirciliğinden çevresine Adana idi tüm dünyası.

Adana ve Adana Demir Spor’un yanı sıra başka vazgeçilmezleri de vardı, başta 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel olmak üzere, Fatih Terim, Yavuz Donat, Ömer Çelik, Murat Sancak, İsmail Küçükkaya gibi.

Sayın Çokduygulu’nun her kesim ile ortak paydası vardır. Çünkü o, bardağın dolu tarafını görebilen, amacı bağcı dövmek değil üzüm yemek olan, dürüstlük ve tarafsızlık düsturunda kimlik oluşturan bir gazetecidir  Adana’lının gönlünde. Her görüşe, her görünüşe olan saygılı tavrı sevdirmişti onu tüm lobilerde.

5 Ocak Ailesi’nin 20. kuruluş yıldönümünde  hazır bulunan iktidar ve muhalefetin tüm siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, yerel yöneticileri, stk başkanları ve kentin diğer tüm paydaşları Savaş Çokduygulu ortak sevgisinde birlik  oluşturdu Sheraton Adana’da.

Bunu başarabilen televizyoncu ve gazeteci olmak olağanüstü samimiyet, tarafsızlık ve doğruluk gerektirir günümüz Türkiye’sinde.

Gelene hoş geldin derken, gidene sahip çıkmayı da bildi, mağdurun yanında olmayı da. Başarı ve liyakatı öncelikledi tavırlarında O.

İşte bu sebeplerle, Adana gecesinde, Adana Oscar’larını takdim ederken mesleğinin duayenlerine, verdiği sonsuz güven ile Sheraton Grand Adana’da toplayabildi, Türkiye’nin iş, siyaset, bürokrasi, akademi, spor dünyasının tüm aktörlerini birlik beraberlik ve sevgi içinde…

Türkiye için teşekkürler…

Adana için teşekkürler…

Sevgili Savaş Çokduygulu ve 5 Ocak Ailesi…

Sağlıkla kalın, sevgiyle olun…