Başımızdaki Bela    

27/02/2023 04:36 423

Eski insanların kullandıkları takvim son olayları dikkate aldığımızda daha geçerli gibi görünüyor. Çünkü yüzyılların tecrübesi bu takvimde dikkate alınmış ve bu yüzden gerçeğe daha yakın.

İki yıl önce bir dernekte 50. yılım kutlanacaktı, fakat o bilinen pandemi buna mâni oldu. Yakın arkadaşlarımın bir kısmını bu pandemi sırasında kaybettik.

Şimdi göz hekimleri içinde en kıdemli hoca benim. 3 Mart 2023’de bu arkadaşlarım beni ziyaret için Adana’da toplantı tertip etmişlerdi. Oda depremden dolayı iptal edildi.

6 Şubat 2023’de dünyada eşi benzeri olmayan bir deprem felaketi yaşadık. 10 saat içinde şiddeti 7’nin üzerinde olan 2 deprem dünya tarihinde görülmüş şey değil. Yer Bilimcilerin kanaati bu yönde.

Bu deprem 11 ilimizde yıkım ve can kaybına yaşanmış; özellikle Antakya, Kahramanmaraş ve Adıyaman yerle bir olmuş, yine Gaziantep, Kilis, Malatya, Elâzığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye ve Adana’da yıkım ve can kaybı yaratmıştır. Bugün itibarı ile kaybımız 43.000 insanımızdan daha fazla.

Yaşanan bu felaket büyük ve atlatılması zor. Depremin kış ayına denk gelmesi büyük bir acı ve zorluk oldu. Bununla birlikte müdahalede de geç kalındığı aşikâr. Erken davranılsa birçok vatandaşımız bugün hayatta olacaktı.

Umarım yaşanan bu acılar bizden sonraki nesillerde yaşanmaz ve gerekli dersler alınarak, her şey usulüne uygun ve liyakatli bir şekilde yapılır.

Aslında bun yazımda Erbain’den bahsedecektim. Ancak deprem acımızı çok büyüttü ve depreme maalesef erbainin etkisi çok oldu. 21 Aralık günü ile 30 Ocak arasındaki kırk güne erbain denir. Erbainin ilk günlerinde artmaya başlayan soğuklar, 9 Ocak günü şiddetlenir. 18 Ocak günü mevsimin en soğuk günü sayılır.

Ayrıca Hamsin kavramına da değinmek gerekir. Hamsin Arapça’da 50 demektir. Kış mevsiminin soğuklarını dönemlere ayırmış olan eski takvimciler, erbainin sona erdiği günden sonra gelen 31 Ocak gününü, hamsinin ilk günü saymışlardır. Hamsin 20 Mart’ta sona erer.

Ayrıca bu günlerde Cemre olayı başlar. Malumunuz 20 Şubat’ta havaya, 27 Şubat’ta suya ve en nihayet 6 Mart’ta (artık yıllarda 7 Mart) toprağa düşer. Böylece düştüğü yerleri ısıttığı kabul edilir. Ama Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır lafını da unutmamak gerekir.