Başarmak Zorundayız

11/03/2020 22:05 1366

Yel gibi, su gibi akıp geçmekte ömrümüz. Bir daha ele geçemeyecek zaman, bu nedenle çok değerli. Üstelik, ömrümüzden çalıp götüren densizler de var. Bu yüzden, zaman boşa harcanmamalı ve her an, en iyi şekilde kıymetlendirilmeli.

Üzülmek, hayıflanmak geri getiremez geçmişi. Geçmişi unutup, geleceğe bakmalı. Gerektiğinde de, işi zamana bırakıp bekleme yolunu seçmeli. Çünkü, en doğru kararları, zaman verir.

Kimileri çok bencil, topluma gerekli bilgileri vermiyor yeteneklerini onlar için harcamıyor. Kimileri de, yararı olmadan amaçsız, bir gölge gibi, bir serseri mayın gibi yaşıyor.

Her iş, her meslek ve her hizmet kolu önemlidir, değerlidir. Amaç, işi, görevi en iyi biçimde yapmaktır.

Politikacılar için hedef, seçmenini yaptıklarıyla memnun etmektir. Devlet memuru da, halkın amiri değil hizmetkarıdır ve halka tepeden bakamaz.

Politikacı, mantıklı soğukkanlı olmalı öfkesine yenilmemeli. Geleceği önceden sezmeli, gerekli önlemi almalı. Karıncaların yazdan kışı karşılamalarını örnek almalı.

Devleti yönetenler, yasalara uymalı ve yasaları tam bir tarafsızlıkla uygulamalı, suçluları görmezlikten gelmemeli.

Başarı; akıllının, bilgilinin, güçlünün, çalışkanın, irade sahibinin, sabırlının, cesurun, kendine güvenenin, ümidini yitirmeden mücadele edenin, yenilgilerden-felaketlerden ders çıkarıp fırsatları-şansları iyi değerlendirenlerindir.

Her büyük başarının ardında, destekçiler, yardımcılar bulunur. Arkadaşsız, dostsuz olanlar, korkaklar, tembeller, güven duygusundan yoksunlar, pısırıklar, uyuşuklar, sabırsızlar, iradesizler ve güçsüzler… Bunların başarma şansı hemen hemen hiç yok gibidir.

Acımasız bir mücadele alanı olan yaşamda, başarılı olmak için, eğitim ve hazırlık küçük yaşlarda başlamalı. Aksi takdirde, istenilen hedeflere ulaşılamaz.