BAŞARISIZLIK !

11/12/2021 22:01 1468

Zaman, zaman geri dönüşü olmayan başarısızlıklar yaşarız her ne kadar pembe gözlüklerle de baksak sonuç değişmez… Başarısızlık ortamına kimse sahip çıkmak istemez… Halbuki başarının onlarca sahibi vardır.

Doğu kültüründe bir insan başarısız ise “kısmetinde” olmadığı içindir. Bu yüzden yadırganmaz, hatta “gariban” diye kutsanır. Batı kültüründe ise başarısızlık o kişinin “beceriksiz” olduğu anlamına gelir ve o kişinin “yetersiz” olduğu düşünülür.

 “Sözünü tutan, tutamadığında özür dileyen ve gereğini yapan... Başarıyı tek başına üstlenme kurnazlığı göstermeyen, başarısızlığı başkasına fatura etmeyen, sorunların kaynağını iç veya dış düşmanlara bağlamayan, başarısız olduğunda gerekirse istifayı erdem bilen,kendi istikbalini her şeyin üzerinde görmeyen” vb. insan ve insanlar aranırsa çok şey mi istenmiş olunur?

Yalnızca hata veya yanlışlıktan ibaret başarısızlıklar da var ve bunların çoğu, zaman kaybından başka bir şey değil. Basit dersler çıkartabildiğiniz başarısızlıklar vardır. Daha dikkatli ol, daha çok zaman kullan, cevapların üstünden tekrar geç.

Hayati dersler veren başarısızlıklar vardır; acı veren ama belki de karakterimizi oluşturan. Örneğin, başarısızlıkla sonuçlanan bir evlilik veya başarısız bir iş girişimi. Bilgilendirici türde başarısızlıklar da vardır: Bu böyle yürümez, mutlaka başka bir yolu vardır. Kimi başarısızlıklar da vardır ki başka yanılgılara yönlendirip bir önceki denemenin neden duvara tosladığını öğretir.

Başarısızlık asla dünyanın sonu değildir. Üniversite sınavları,spor müsabakaları,vb. bir çok konularda elde edilen başarısız sonuçlar bizleri daha çok kamçılamalı,hatalarımızın neler olduğu ve nerede yanlış yaptığımız noktasına odaklanmamızı sağlamalıdır.

Başarısızlığımız sonucunda iyice karamsarlığa kapılmak,bizleri daha diplere çekecektir,buda hiç istenmeyecek durumlar demektir.Özgüven düzeyiniz düşer,başarısızlık korkusuyla beraber insanda performans kaygısı oluşturan, seri halde başa geldiğinde panik atak ve ileri derecede psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Hangi işi yapıyor olursak olalım sonucunun iyi yada kötü olabileceğini hiç aklımızdan çıkarmamalı ve her iki sonucada hazırlıklı olmalıyız. Kimse boşanmak için evlenmez,kimse zarar edeceğini bildiği bir ticaret yapmaz.Hatta ticarette şöyle bir söylem vardır kar,zararın kardeşidir diye.

Başarısızlıklar bizlere en azından şunları kazandırır;

-Başarısızlık, kriz ve zaman yönetimi yeteneğinizi güçlendirir.

-Motivasyonu tetikler ve aksiyon aldırır.

-Başarısızlık size, siz de onun sayesinde başkalarına yol gösterirsiniz.

Başarısız olduğumuzda kendimize neler söyleyebiliriz,

. Olaylar istediğim gibi gelişmedi ama ben hala iyiyim!

. Başarısızlık limitleri zorladığımın bir göstergesidir.

. Kontrol edebileceğim şeylere odaklanacağım.

. Başarısızlık rahatsız edicidir ama başa çıkabilirim.

. Başarısızlık bir eylemdir, bir sıfat değil!

. Başarısızlık yetkinliklerimi geliştirebileceğim bir fırsattır.

. Başarısızlık karşısında pes etmemek beni daha güçlü yapar.

. Daha önce zor durumların üstesinden geldim ve tekrar gelebilirim.

Artık şunu biliyoruz ki; başarısızlık  dünyanın sonu olmadığı gibi, bazen çok güzel günlerin ve haberlerin başlangıcı olabilir.