Balıkların Suçu Ne?

14/12/2019 21:09 3925Öncelikle sokak hayvanlarına çocuklara ve kadınlar olmak üzere şiddetin her türlüsüne karşıyım. Şiddet bir insanlık suçudur bunu kabul etmeyelim insanlığından şüphe ederim.

Fakat günümüzde şiddetin uygulandığı tarafın durumuna göre kamuoyunda büyük yankı uyanıyor. Örneğin bir sokak kedisine veya köpeğine şiddet uygulandığında büyük bir kamuoyu oluşuyor ve bunu yapan kişi kamuoyunda linç ediliyor. Bunu ben de canı gönülden destekliyorum. Fakat dünyada şiddete uğrayanlar sokak sadece hayvanları değil...

Tıpkı sokak hayvanları gibi denizlerde de milyonlarca canlı sahipsiz olarak yaşamak istiyor. Mesela denizlerdeki caretta carettalar da herhangi bir saldırıya veya şiddete uğradığımda büyük kamuoyu oluşuyor. Oluşmalı da...

Fakat denizlerde sadece caretta carettalar yok ki... Denizlerde belki de milyarlarca balık yaşıyor ve bu balıklar denizler gel edilerek ve bilinçsiz avlanmalar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya... Peki bu kimin umrunda...

Deniz sahillerinde dolaşırken onlarca insanın oltalarda balık avlamaya çalıştığına şahit oluyoruz. Peki bu balıkçılar hangi balıkları avlıyor? Avladıkları balıkların yavru mu yoksa yetişkin mi olduğuna dikkat ediyor mu? Daha da önemlisi balıkların yumurtlama dönemlerinde de avlanmaları değil mi...?

Aslında bunu hepimiz biliyoruz fakat bir hayvanseverin yumurtlama döneminde balık avlamasına tepki gösterdiğini görmedim. Ayrıca yine bir hayvanseverin oltayla balıkavlayan bir kişinin yavru mu yoksa yetişkin mi balık avladığını kontrol ettiğini yine maalesef göremedim... Elbette bu kontrolün devlet eliyle yapılması gerekiyor...

Aslında Deniz canlılarına yönelik yapılan bu katliam bilinçsiz avlanma ile sınırlı değil. Bunun devamında denizlerin kirletilmesi ve gelişigüzel yerlerde ağ ile yapılan avlanmalar var.

Bugün denizlerde göllerde ve nehirlerde dinamitlerle balık avlanıyor. Yapılan avlanmalar sırasında suya yüksek voltajda elektrik verilerek su içerisindeki bütün canlılar yok ediliyor. Yine maalesef üzülerek belirtmek isterim ki, suyun içerisine yansıtılan yüksek miktardaki ışık nedeniyle deniz canlılarının gözleri kör ediliyor ve böylelikle ölüme terk ediliyorlar... Çok yazık değil mi?

Zaman zaman bazı bilim adamlarının Deniz kirliliği ile ilgili yapmış olduğu uyarıları gazetelerde okuyor televizyonlarda izliyoruz. Ayrıca bazı çevre dostu insanların da kurmuş oldukları sivil toplum örgütleri vasıtasıyla kirletilen denizlerin temizlendiğini görüyoruz.

İşte size şiddet, işte size katliam... Denizlerde yaşayan canlılar maalesef hemen hemen her gün onlarca insan tarafından adeta tek tek avlanarak katlediliyor. Hayvanseverlerden beklediğim başta balıklar olmak üzere denizlerde yaşayan diğer tüm canlılara yönelik yapılan bu şiddetin, bu katliamın da durdurulması noktasında gereken tepki ve iradeyi ortaya koymalarıdır.