Babası Tarafından Kör Edilen Şehzade-2

24/12/2022 23:50 365

Padişah I. Murad oğlunun yaptıklarını duyunca serinkanlılığını koruyarak derhal Çanakkale tarafına geldi. Burada isyandan haberi yokmuş gibi Bursa’da bulunan oğlu Savcı’ya bir mektup yazdı. Mektupta, Çanakkale civarında otah kurduğunu ve burada büyük bir süre avı düzenleyeceğini söylüyor, oğlu Savcı’yı da yanına çağırıyordu.

***

ORDU TOPLAYIP BABASININ ÜZERİNE YÜRÜDÜ!

Tarihçiler, I. Murad’ın direkt ordusuyla Bursa’ya yürüyebileceğini, fakat amacının isyanı kan dökmeden bu şekilde baba-oğul arasında tatlı dille halletmek olduğunu söylüyorlar. Ayrıca belirtmek gerekir ki; Osmanlı’nın ilk zamanlarında, sonraki dönemlerdeki gibi kardeş veya evlat katli pek görülmüş bir şey değildi. Ancak I. Murad’ın mektubu şehzadeye ulaşınca, o verilen emre itaat etmediği gibi, ordu toplayıp babasının üzerine saldırmak için hazırlıklara başladı. Bunun üzerine I. Murad, son çare olarak Bursa’ya yürüdü.

KENDİSİNİN PADİŞAH OLMASINI GEREKTİĞİNİ SAVUNUR

Bursa yakınındaki Kite Ovası’nda baba-oğul arasında yapılan çarpışmada Şehzade Savcı ele geçirildi. Ona destek olan yandaşlarıysa bu isyanın bedelini canlarıyla ödediler. Şehzade Savcı yakalanıp padişahın huzuruna getirildiğinde, aslında I. Murad’ın hala onu katlettirmek gibi bir düşüncesi yoktu. Babası eğer suçunu kabul edip, özür dilediği takdirde kendisini af edeceğini daha önceden ona bildirmişti. Ama Savcı Bey isyanından dönmedi. Özür dileyeceği yerde, aksine sert ve gerçek dışı sözlerle babasına karşı gelmeyi sürdürmüş ve kendisinin padişah olması gerektiğini savunmuştu. Bunun üzerine hiddetlenen I. Murad, oğlunun bir daha tahtta geçme imkânını ortadan kaldırmak için daha önce görülmemiş bir ceza verdi. Osmanlı tarihçilerinin yazımıyla Savcı Bey’in dünya gözünü kapattı. Yani oğlunun gözlerine mil çekerek kör etti. Bir süre sonra da Savcı’nın akıllanmayacağına kanaat getirerek, yine bir şeyler yapma ihtimaline karşı nizam-ı âlem için oğlunu idam ettirdi.

***

PRENS ANDRONİKOS DA AYNI KADERİ PAYLAŞTI…

Bizans İmparatorluğu’nda da benzer olaylar gelişmişti. Bizans Prensi Andronikos da, 25 Mayıs 1373’te babasının kuvvetlerine karşı yaptığı savaşta yenilgiye uğradı ve teslim olmak zorunda kaldı. Onun da akıbeti Şehzade Savcı gibi gözlerine kaynar sirke dökülerek kör edilmek oldu. Lakin Prens Andronikos’un canı bağışlandı, hatta ileride kısa bir süreliğine dahi olsa Bizans tahtına bile geçti.   

Bu olay Osmanlı tarihindeki ilk evlat katli ve ilk şehzade isyanıydı. Fakat elbette son olmayacaktı. 

KAYNAK: https://www.instagram.com/cavitpancar/