Azrail kapıyı çalana dek

05/12/2020 01:57 2773

 

Herkese bir nefes biçilmiştir. Bu yüzden nefes alıp verirken Allah’ın isimlerinden biri olan “hu” sesini çıkartırız. Bireyler ona göre bu dünyada yaşamak için gelmiştir. Her bireyin farklı bir fıtratı vardır. Bu sebeple her bireyin farklı bir amaç için dünyaya geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Bireyler o amaçlarını buldularsa dünyada uygularlar bulamadılarsa uygulamadan giderler. Mesela birinin fıtratı doktor olmaya uygundur o bu fıtratı bulur ve doktor olur. Birinin fıtratı ise mimar olmaya uygundur ama o bunu hiçbir zaman bulamadığı için hayatta başarılı olamaz.

İnsanlar dünya hayatını severek yaşarlar. Bu dünyadaki maddiyat, sevinç, mutluluk, hüzün onlara anlamlı gelir. Diğer dünyada ne yaşayacaklarını bilmeden yaşamaları onların ölümden korkmalarına sebep olur. Halbuki ölüm Müslümanlar için bir kavuşma anıdır. Allah ile bir olma ve geldiğin yere geri gitmedir.

Ben ilahi aşka inanan kişilerdenim. İlk önce Allah’a aşk ile bağlanılması gerektiğini düşünüyorum. Allah’a aşk ile bağlanan kişiler bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu bilir ve ona göre davranırlar. Sizi seven birinin varlığı bu dünyada size her daim güç verir. Ben de her hafta gazete yazılarımı takip eden ve beni gerçekten koşulsuzca seven babaannem Nermin Bilici’yi bu hafta koronadan kaybettim. Ölmeden önce son konuşmasını benimle yaptı. Bana “seni seviyorum” dedi. O sözler babaannemin bu dünya hayatında ağzından dökülen son sözlerdi. “Seni seviyorum” demek hep anlamlıdır ama bazen çok daha anlamlı olur ya bu da öyle oldu. Bugüne kadar söylediği “seni seviyorum” cümlelerini önemsediysem de o kadar içselleştirmemiştim. Bunu ise ölene dek unutmayacağım. Tıpkı bir film sahnesi gibi bir sondu. Sevenler sevdiklerini ilan ederler ve yollar ayrılır ya işte öyle oldu.

İnsan ve doğa Allah’ın tecellisidir. Bu yüzden insanlara ve doğaya baktıkça ahireti hatırlamalıyız. Söylediklerimize, yaptıklarımıza çok dikkat etmeliyiz. Bir kavgadan hemen sonra bir yakınımızı kaybedebiliriz, bir gün önce güle oynaya gezdiğimiz kişiyi bir gün sonra kaybedebiliriz. Hayat çok tuhaf. İçimizde bir çalar saat ile yaşıyoruz. Çalar saat kapıyı çalana dek yaşıyoruz ve ne kadar zamanımız kaldığı ise meçhul.