Aziz Nesin

29/03/2022 02:23 1193

 

Nesin bir mizah yazarı ve bu konuda çok tanınmış biri, aslen asker ama ordudan ayrılıp kendini fikir dünyasına geçirmiştir. Eserleri yüzünden defalarca tatbikata uğramış ama yolundan asla vazgeçmemiştir. Yaşamında ilginç bir olay var, subay olduğu dönemde kıtasını teftişe gelen orgeneral Muzaffer Ergüder’e kendisini Aziz Eletapan olarak tanıtmış, nedeni de damadı olan Prof. Dr. General Recai Ergüder’in kayınpederinin soyadını alışıdır. Ergüder’in oğlu bir dönem Boğaziçi rektörü idi ve Üstünün eşi de bacanağımın akrabası idi. Nesin hiç bir zaman doğruyu yazıp halkın gözünü açma çabasından vazgeçmemiştir.

Sivas’ta Madımak otelinde yakılmaktan kurtulmuş ve kurduğu bir vakıfla her yıl4 kimsesiz çocuğu okutup meslek sahibi yapmıştır. Vefat etmiş olan Aziz Nesin çiftiliğinin bilinmeyen bir yerine gömülmüştür. Nedeni ise mezarını bulup, tahrip etmesinler diyedir.

Yazıma şu güzel sözlerini eklemek istiyorum. İnsan hayata iki anlam yükler. Biri ağlarken, diğeri ise gülerken ve tek bir kere kıymet bilir o da elinden kaybederken.

Bu şiirde Aziz Nesin’in düşüncelerini açıklayan güzel bir şiirdir, yazarı da Reşit Çağın’dır.

Etmeyin Eylemeyin

Dincilere kızıp dindarlarla alay etmeyin

Laikliği savunana da dinsiz demeyin

Kinle ve nefretle hiçbir yere varılmaz

Ne farkınız var sizin ? etmeyin eylemeyin

 

Irk, din mezhep, parçalayıp yutmanın yoludur.

Bunları kaşıyan emperyalizmin koludur.

Hepsi birer bahane, hedef Anadolu’dur!

Bu vatan hepimizin ! etmeyin Eylemeyin !