Aydınlarımıza yönelik suikastlar

04/11/2020 23:49 444

 

Bir dönem bu suikastlar o kadar sıklaştı ki üzüntümüz ve kaygımız o oranda çoğaldı.

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde arabasına konan bir bomba patlaması sonucu yaşama veda etti. Bu olayın gerçekleştiği sokağa şimdi onun adı verildi.

Bahriye Üçok 6 Ekim 1990 tarinde evine gönderilen bir paketi açtığı zaman bomba patlaması sonucu bu dünyadan ayrıldı.

Eski Malatya belediye başkanı Hamit Fendoğlu 17 Nisan 1978 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamı yitirmiştir.

En son öldürülen de Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’dır. Kışlalı 1939 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğmuş, 1997 yılında Milletvekili ve 42. Hükümetin Kültür bakanlığı görevini yürütmüştür. Vefat ettiği tarihe kadar Ankara Üniversitesi, İletişim fakültesinde ders veren Ahmet Taner Kışlalı 1990 yılından beri Cumhuriyet gazetesinde ‘’Haftaya bakış’’ adlı köşesinde yazmaktaydı. Kışlalı katıldığı Atatürkçü düşünce derneği ile Çağdaş Yaşamı destekleme derneği gibi Atatürkçü ve çağdaş aydınlıkçı derneklerin üyesi olarak Anadolu’nun en ücra köşelerine dahi gitti. Kemalizm, laiklik demokrasi ve insan hakları üzerine konferanslar verdi. Ruhu şad olsun.

Bu tür aydınların yetişmesi kolay değil, böyle değerli insanların harcanması ise son derece üzücü, iftihar edeceğimiz yerde onları öldürmek zulmün t kendisidir. İnşallah bir gün aklımız başımıza gelir, bu yapılanlardan nedamet duyarız. Umarım olur.