ATATÜRK HAKKINDA GERÇEKLER 5

24/09/2021 23:16 138

 

A. Erdoğdu:

-Mustafa Kemal nasıl bir komutandı?
A. Coşkun:

-Mustafa Kemal önce bir askerdir. Bağımsızlık savaşını örgütleyen ve zafere götüren bir lider, bir önderdir. Ortaçağda yaşayan bir toplumda, aydınlanma felsefesini uygulayarak büyük bir dönüşüm yapan devrimcidir.
İngiliz Tarihçisi Arnold Toynbee şöyle diyor:
“Atatürk olmasaydı, Türk soyu belki Özbekistan’da olurdu, ama Trakya ve Anadolu’da kalamazdı. 100 yılda büyük coğrafyadan sürülmüş ve katledilmiş Türklerin Konya Ovası’dan sürülmeleri ve atılmaları ne kadar sürerdi sanıyorsunuz? Ne Türk ne de Türkiye kalırdı. Mustafa Kemal sadece ülkeyi kurtarmadı. Türk neslini de kurtardı.”
Bugün bütün Ortadoğu’da, bütün İslam dünyasında eğer Türkiye her şeye karşın toplum olarak ilerici ise, her şeye karşın laik ilkelere sahipse, kadın-erkek eşitliği varsa, çağdaş bir toplum olma yolunda ilerliyorsa, tüm bunları büyük Atatürk’e borçluyuz.

Mustafa Kemal önce bir askerdir. Bağımsızlık savaşını örgütleyen ve zafere götüren bir lider, bir önderdir. Ortaçağda yaşayan bir toplumda, aydınlanma felsefesini uygulayarak büyük bir dönüşüm yapan devrimcidir.
Mustafa Kemal Atatürk, hem başarılı bir asker hem de ileri görüşlü bir devlet adamıydı. Savaşlarda yaptığı stratejik hamlelerle bilinen ulu önder, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i ilan etti. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde birçok devrim ve reform yaptı. Başkomutan ve İlk Cumhurbaşkanı olmasının yanı sıra Başöğretmen olarak da anılan Atatürk'ün kişisel özelliklerinden bazıları:

57 yıllık hayatına sayısız madalya ve başarı sığdıran Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık sembolüdür. İdealist bir kişiliğe sahip olan Atatürk'ün diğer özellikleri de bu başarı elde etmesinde etkili olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Atatürk'ün öne çıkan kişilik özelliklerini tespit etmek için onun hayatı boyunca yaptıklarına ve sözlerine bakmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte, yakın çevresindeki şahsiyetlerin kaleme aldığı 'anı' türündeki eserler de, ulu önderin kişilik özelliklerinin saptanmasına yardımcı oluyor. Her zaman ileri görüşlü ve aydın kimliğiyle ön plana çıkan Atatürk, inandığı değerlere sıkı sıkıya bağlı olan idealist bir kişilikti. Türk milletinin bağımsızlığı için yaptığı savaşları kazanmış, dürüstlüğü, Türk Milletine olan sevdası ve vatanseverliğiyle, dünya tarihinin sayfalarında yerini almıştır.

Atatürk’ün o eşsiz özelliklerinden bazılarını, şöyle sıralayabiliriz.

1. Disiplinli olması: Mustafa Kemal Atatürk'ün en bilinen özelliklerinden biri disiplinli oluşudur. Hedeflediği şeylerin gerçekleşmesi için, çok çalışır ve asla taviz vermezdi.

2.Devrimci yönü: Hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin modern, bağımsız ve refah seviyesi yüksek bir devlet olması için çalışan ulu önder, birçok devrim gerçekleştirmiştir. Dünya çapında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren, ilk devlet adamlarından biri olması onun devrimci yönüne verilebilecek örneklerden sadece biridir.

3. İleri görüşlü olması: Başta Gençliğe Hitabesi olmak üzere, birçok konuşmasında geleceğe atıfta bulunmuştur. Türkiye'nin hem içeriden hem de dış kaynaklı yaşadığı tehlikelere dair isabetli tespitlerde bulunarak ne kadar ileri görüşlü bir şahsiyet olduğunu kanıtlamıştır. Çok üstün ufku olan, vizyoner bir kişiliği vardı.

4. Çalışkan ve sabırlı olması: Hakkında yazılan birçok kitapta, Atatürk'ün az uyuduğu ve uzun saatler boyunca durmaksızın çalıştığı bilgileri yer alıyor. Aynı zamanda okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven Atatürk'ün, kişisel kütüphanesinde on bine yakın kitap bulunmaktadır. .

5. Çok yönlü olması: Hem cephe arkasında hem de devlet makamında büyük başarıla imza atan Atatürk'ün, en önemli özelliklerinden biri de, çok yönlü olmasıdır. Dünya kamuoyunda 'Dahi Lider' olarak tanımlanan Atatürk, Türkiye'nin ilk geometri kitabını yazmıştır. Aynı zamanda Medeni Bilgiler ve Nutuk adlı kitapları da hem Türkiye'de hem de dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır.

Bu birkaç örnek dışında da, Atatürk’ün meziyetleri, kapasitesi anlatmakla bitmez.

Ne yazık ki biz bu eşsiz komutanın, bu büyük devlet adamının, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, bu efsane insanın kıymetini bilmiyoruz. Son yıllarda Atatürk’e yapılanlara, yazılıp çizilenlere, söylem ve demeçlere baktıkça, üzülmemek elde değil. Allah ıslah eylesin demekten başka söz bulamıyorum.

SON SÖZ: ‘’ VATANA İHANETİN NEDENİ OLMAZ, ER YA DA GEÇ BEDELİ OLUR.’’