Asgari ücret yoksulluk sınırının altında kalmamalı !

03/12/2017 22:10 3018

Dünya hızla gelişiyor, hızla değişiyor. Bu değişim ve gelişime ayak uyduramayanlar ise yarışın dışında kalıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başladı bu çalışmalar ülke olarak bu acımasız rekabet yarışındaki yerimizi ve hızımızı belirleyecek. Ya kaliteli bir yaşam standardına kavuşacağız ya da umutları ekip yine bir başka bahar bekleyeceğiz.

Asgari ücret, ücret seviyelerinin ilk basamağıdır. Bu basamağın yükseltilmesi istihdama erişimi dolayısıyla refaha ve kaliteli bir yaşama ulaşmayı kolaylaştırır. Unutulmamalı ki asgari ücret geçim şartları temelinde tartışılarak, yoksulluk sınırının altında kalmadan, hayatı idame ettirebilecek bir seviyeye ulaşmalı. Yoksulluk sınırının altında kalan bir ücret vatandaşın yaşamasını zorlaştıracaktır.  Bu zorluklar saymakla bitmez. 

İşi biraz teknik olarak açıklayacak olursak;

Hepimiz biliyoruz, asgari ücret 1 Ocak 2016 tarihinde yüzde 30 arttı. Son iki yıllık birikimli asgari ücret zammı yüzde 48 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, enflasyon artışı yüzde 18 oldu.

Özetle; son iki yıllık dönemde asgari ücretteki artış, enflasyon oranının neredeyse 3 katına ulaştı. Lakin bu artış asgari ücretlinin hiçbir işine yaramadı. Ücreti artarken giderleri de katlandı asgari ücretli çalışanların.

 Dolayısıyla gideri artan çalışanların verimliliği de beklenemez. Ücretlerle verimlilik arasındaki denge ne yazık ki olumsuz yönde değişti.  Malum artan asgari ücret, katlanan giderler…

 

Örnek verecek olursak; şu an itibariyle benzinin litre fiyatı: 5 TL 67 KRŞ,  tabi bu rakam siz yazıyı okurken 5 TL 90 KRŞ veya 6 TL 06 KRŞ olabilir.

 

-Asgari ücretli toplu taşıma kullansın araba neyine!

 

Ekmeğin fiyatı 1 TL, bir anne bir baba bir çocuk günlük ekmek tüketimi en az 3 ekmek sadece aylık ekmek gideri 90-100 TL arasındadır.

 

-Az ekmek yiyin fazla kilolardan kurtulmuş olursunuz diyetisyene gitmenize gerek kalmaz!

 

Okuyan çocukların okul giderlerini yazmayacağım bile.  Adana’da her evde doğal gaz yok dolayısıyla 1 adet 12 KG. ev tüpünün fiyatı 95 TL.

 

-Her gün yemek pişirmezseniz 1 tüp iki ay gidebilir..!

 

 Domatesin kilosu pazarda 3 TL 50 KRŞ. Market fiyatını yazmayacağım markete gidebilen asgari ücretli yok denecek kadar az çünkü.

 

Adana’dayız narenciye cenneti ama mandalinanın kilosu 1 TL 50 KRŞ ile 2 TL 50 KRŞ arasında.

 

-Sabahları portakal suyu içmeyin ya da akşamları meyve yemeyiverin canım ölmezsiniz.

 

Elektrik-telefon-su- bunları yazmaya da gerek yok sanırım herkes üç aşağı beş yukarı bu giderlerin aylık oranını bilir. Bilir herkes de ben yine belirteyim bu oranları sadece asgari ücretle çalışanlar bilir..!

 

Sözün özü; 2018 yılı asgari ücretin artış oranının belirlenmesinde enflasyon verileri dışında, verimlilik artışı, işsizlik oranları, küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ekonomik riskler ve rekabet gücü gibi belirleyici diğer değişkenler de dikkate alınmalı. Çalışanların refahında kalıcı bir iyileşme sağlamak isteniyorsa ücretlerle verimlilik arasındaki dengenin sürdürülebilir bir seviyeye getirilmesi ve çalışanın da işveren gibi mutlu olması şarttır.