Artık yıpratmayalım!

16/09/2019 19:46 6254

Adanalı kavga istemiyor. Son 15 gündür Adana, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile önceki dönem Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü arasındaki kavgayı konuşuyor.

Aynı şehirde yaşayan iki başkan, biri halef biri selef… Adana iki ismin çatışmasına sahne oluyor, bir yanda önceki dönem, diğer yanda şimdiki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı.

Önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ardından önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü geniş katılımlı basın toplantısı düzenlediler. Biri önceki dönemi suçladı, diğeri suçlamalara yanıt verdi ve bu suçlamaların asılsız olduğunu söyledi. Aytaç Durak da bu kavgaya müdahil oldu.

Anlayacağınız Adana siyasetinin son 20 yılına hâkim olanlara, pek de yabancı gelmeyecek siyasi stratejiler bunlar.

Siyasetin kısır çekişmeleri yüzünden hizmetsiz kalan Adanalılarsa, bu çekişmelere alet olmaktan çok yoruldu. Bu kavgaların ne Adana'ya ne de Adanalılara hiçbir faydası, yararı yok, aksine bir çok zararı var.

Mutlaka her iki başkanın birbirini eleştireceği konular olabilir ki olacaktır da. Fakat bu eleştiriler sonu gelmeyecek kısır tartışmalara dönüşmemeli!

Bu kavga, Valisiyle, Belediye Başkanlarıyla, Odalarıyla, STK’larıyla, Karnavalıyla, festivalleriyle, ayağa kaldırmak için çalıştığımız, azami çaba sarf ettiğimiz imajımızı zedeliyor, Adana'ya büyük zarar veriyor. Bu güreşin galibi olmaz. Olan Adana’ya olur.    

Bizim hep yakındığımız konu; ‘Sahipsiz Adana’ , ‘Lobisiz Adana’ değil midir? Adana lobisi için, hepimiz çaba sarf etmiyor muyuz, imajımızı düzeltmek için hepimiz çaba sarf etmiyor muyuz?

Her şeyi düzeltmek için bunları yaparken, yeniden ‘kavga siyaseti’ne dönmek zarar vermekten başka bir işe yaramaz. 

Adana ve Adanalılar yıllardır bu kısır kavgalardan çok çektiler. Artık Adanalı kavga istemiyor, lobi istiyor, hizmet istiyor, daha kaliteli yaşam standardı istiyor,

hepsinden öte Adanalı iş istiyor iş..!

Şimdi zaman kısır çekişme zamanı değil. Kimse kusura bakmasın ama kendi memleketimizin milli değerlerine de sahip çıkıyoruz, vatandaşımıza da sahip çıkıyoruz, bu kentin her değerine sahip çıkıyoruz. Bizi ‘Bu çekişmelere son verin’ dedik diye yargılayan, asan, kesenler olabilir, çok da önemli değil. Doğru tektir.

Şehrimizin şu anda en çok ihtiyacı olan şey birlik ve beraberlik. Yine söylüyorum Adana, yıllardır ne çekiyorsa kavgadan çekiyor. Kısır siyasi çekişmelerle gündeme gelen Adana artık normalleşmeli. Birliği, bütünlüğü, dirliği sağlayan temel unsurlar barış ve kardeşliğe bu gün, her şeyden çok daha fazla ihtiyacımız var.

Bu günlere neden geldik? nasıl oldu? kim ne yaptı? Kim ne dedi?

Bu soruları bir kenara bırakalım, geçmiş yönetimleri sorgulamayalım, önümüze bakalım.

Gerek yanlış teşvik uygulamaları, gerekse bölgenin kalifiye göç vermesi nedeniyle, son yıllarda ekonomik açıdan oldukça gerileyen Adana, eski günlerine dönmeli. Adana’nın kaybedecek bir günü dahi yok!

Artık kavgalarla, kısır çekişmelerle, siyasi manevralarla Adanalıları ve Adana’yı yıpratmayalım.