Arada bir buluşacağız

22/06/2021 01:04 1685

Bundan sonra arada-sırada sizlerle bu köşede buluşacağız. Her ne kadar ‘Haşarı Çocuk’ kadar sizlere istihbarat anlamında bilgiler sunmasak ta, kalemimiz döndüğü kadar yazmaya çalışacağız. Eleştirilerimiz öyle kırıcı olmayacak, her zaman yapıcı eleştiri olacak. Buradan yanlış gördüklerimizi şahısların kişilik haklarına hakaret etmeden yapacağız. Çünkü Adana hepimizin ve başka Adana yok! Her kez hata yapabilir, ancak hatadan erken dönmek kentimize kazandırır. Belediyelerin hatalarını da yazacağız, siyasilerin de hatalarını yazacağız…

Hadi o zaman vira bismillah…

---

Stratejik hatalar

Strateji artık iş yaşamının, askeri alanların ve siyasetin vazgeçilmezi oldu. Benim gördüğüm stratejik hatalarda bulunan belediye başkanlarını yazacağım.

-Dünyada en önemli mesleklerden birisi danışmanlık olmuştur. Özellikle siyasilerin danışman seçimlerinin çok iyi olması lazım. Danışman olan kişi bırakın kenti, dünyayı takip etmesi gerekiyor. Belediye başkanının hataya düşmemesi için algı yönetimini iyi yapması gerekiyor. Artık savaşların çoğu topla-tüfekle yapılmıyor. En iyi algı yönetimini yapan daima savaşı kazanır. ‘Savaş’ diyince; savaşsınlar demiyorum. Anlatmak istediğim, algı yönetimi. Ancak burada belediye başkanlarına da iş düşüyor. Özellikle basın danışmanlarını bülten yazarı olarak görmemeleri gerekiyor. İşte bu düşünce stratejik bir hataya dönüşüyor…

-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın siyasi zekasına çok güvenirim. Siyasi hamlelerini matematiksel bir şekilde yapar. Onun yaptığı siyasi matematiksel hesaplamaları biz hesap makinesi ile yapsak onun kadar iyi yapamayız. Şu anda CHP’nin ivmesi en çok yükselen Belediye Başkanı Mansur Yavaş. Parti’de Cumhur Başkanı adayı olarak ta geçtiğini sağır sultan bile biliyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a Kozan’da kreş açtırması, bana göre stratejik bir hata. Mansur Yavaş’a daha görkemli bir açılış yaptırarak muhalefetin diline düşmemeliydi.

-Gelelim Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a. Bana göre bir dönem daha aday olacağını erken açıklaması hataydı. Özellikle CHP gibi partide siyaset yapıyorsanız, yapacağınız açıklamaları iki kere düşünmelisiniz. Parti içerisinde, Seyhan Belediye Başkanı hayali kuranlar var. Bunların gardını erken almasına neden olacak. Eğer gerçekten Başkan Akif Kemal Akay, tekrardan aday olmak istiyorsa, kamuoyunda hatalarıyla gündeme gelen müdürlüklerine şimdiden el atmalı. Net olan bir şey, adaylığını erken açıklaması stratejik bir hata oldu…

-Yüreğir Belediye Başkanı Av. Fatih Mehmet Kocaispir, Sinanpaşa olayında tarihe geçecek hamle yaptı. Yalnız; evleri yıkılan vatandaşlar mağdur edilirse, çok büyük bir hata olur. Siyasi anlamda bu konu onu çok etkiler ve rakiplerine paye verir. Sinanpaşa’da yapılacak olan stratejik bir hatada Başkan Kocaispir toparlayamaz benden söylemesi.

-Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, çabuk sinirlenen bir yapıya sahip. Siyasette deyim yerindeyse resmen sinirlerinizi aldırmanız gerekiyor. Belki de kendi açısından doğru söylüyor olabilir, ama her doğru her yerde söylenmiyor. Sinirli anında ağzından çıkan sözler, bazen stratejik hatalara dönüşüyor.

-Sosyal medyayı en iyi mecra olarak görenlerin başında siyasiler geliyor. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, sosyal medyada kendi partisinin genel merkez paylaşımlarını sürekli retweet etmesi yanlış bir hareket. Doğrudur, kendisini belediye başkanı partisi yaptı ve burada hiçbir sıkıntı yok. Ancak Başkan Uludağ, belediye başkanı seçildikten sonra her kesimin belediye başkanı olmuştur. Bence bu stratejik bir hatadır.

---

Allah aşkına yapmayın

Siyasilerin resmen mecrası haline gelen sosyal medya, bazen can sıkıyor. Türk toplumu olarak bizler acımızı birlikte paylaşırız. Sosyal ve kültürel anlamda bizim için kayıplarımız çok önemlidir. Cenazelere çok önem veren bir toplumuzdur. Ancak son dönemlerde siyasilerin cenazelere gitmeleri ve bunu da sosyal medyadan paylaşmaları moda haline geldi. Allah aşkına yapmayın!

Milletin acısını sosyal medyada paylaşmak ne demek yahu…

Hadi her şeyi paylaşıyorsunuz da, cenaze paylaşmayın. Unutmayın; her evden gelin çıkmaz, ancak her evden cenaze çıkar. Milletin acısını kendinize siyasi bir malzeme olarak kullanmayın.

Benden söylemesi…