Ara transfer hedef belirleyecek

25/12/2018 05:17 7049

İlk yarının son maçı olan Gençlerbirliği karşılaşması kazanıldığı takdirde ikinci yarıya daha umutlu başlamak adına ve lideri yenip kendi kapasitesini sınamak için bulunmaz bir fırsat olan Gençlerbirliği maçı her anlamda önemli olduğunu bütün camia farkında idi.

Bu düşüncelerle başlayan maç daha 50. Saniyede gelen golle başka bir boyut kazandı. Bu golden sonra hemen aklımızdan, Demirspor’un bu golle morallenip özlenen oyununu sahaya yansıtır umarım ama tabi ki önemli olan 3 puan onu da unutmamak gerekir diye geçti. Gergin geçmesi beklenen maçta kim daha sakin kalırsa oyun avantajını ilerleyen dakikalarda alacağını da düşündüm.

Oyun genelde Demirspor sahasında oynamakla beraber daha çok topa sahip olan takım Gençlerbirliği oldu. Demirspor ise kazandığı toplarla gol pozisyonuna girmeye çalıştı. Gençlerbirliği ligin lideri ve üçüncü takımla arasında kazanırsa 10 puan fark olacak bir takım için sahada göstermiş olduğu bu gerginlik ve her pozisyona itiraz benim biraz tuhafıma gitti.

Demirspor’un ise diğer maçlardaki alışkanlığı olan golden sonra ki süreçte kendi kalesinde bu kadar baskı görmesi daima golle sonuçlanıyor. Nitekim aynı senaryo yine tekrar etti ve kalesinde golü gördü.

Oynadığı rakip lider olabilir fakat hedefiniz varsa ve içeride oynuyorsanız daha efektif, baskı kuran ve oyunu rakip sahaya yıkmak zorundasınız. Eğer bu sorunu çözemezseniz şampiyonluk biraz hayal diye düşünüyorum. Yılmaz hoca ligin ikinci yarısında bu sorun üzerinde çalışması gerekiyor.

İkinci yarıya Demirspor hamle ihtiyacı duymuş olacak ki Orkan’ı çıkarıp yerine Erdal Öztürk’ü alarak başladı. Fakat yine pozisyona giren taraf Gençlerbirliği oldu. Gençlerbirliği takımının neden lider olduğu deplasmanda bile bu kadar çok pozisyona girmesinden belli diye düşünüyorum. Girdiği pozisyonlarda kaleci Kurtuluş’u geçememesi çok uzun sürmedi ve golü bularak sergilediği futbolun meyvesini aldılar.

Golden sonra Demirspor bir umutla baskı kurmaya çalışacağını düşünürken defansın arkasına atılan topta kalesinde üçüncü golü gördü. Pozisyon sıkıntısı yaşadığı maçta ikinci golü bulması Demirspor için son 15 dakikaya girildiğinde lütuf gibi oldu. Bu şansı değerlendirip golü bulmak için her türlü riski göze alması gerekiyordu. Ki öyle de oldu ama beraberlik golü bir türlü gelmedi.

Dikkatimi çeken başka bir konu ise bir takımda oyuncu performanslarının bu kadar çok inişli çıkışlı olması. Bu bile bir gösterge. Neden Gençlerbirliği lider olup Demirspor’un ise orta sıralarda olduğu ortaya çıkıyor işte.

Bu saatten sonra ah-vah çekmenin bir faydası yok Demirspor için. İlk yarıyı hatasıyla sevabıyla bitirilen bir sezonda devre arası Demirspor’un kaderini belirleyecek. Doğru hamleler her anlamda gerekirse ismin kim olduğu önemli değil. Takım menfaati için yolların ayrılıp bu şehrin havasına uygun isimlerle ve en önemlisi bu ligin oyuncularıyla devam edilmelidir.

Çünkü başka şans kalmayabilir Demirspor’un . Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir.