Antalya’daki TOD Kongresi ve Sun Ekspres’in Densizliği

28/11/2019 20:54 1939


Geçen hafta TOD’nin ( Türk Oftalmoloji Derneği ) 2019 kongresi için Antalya’daydım. Bu derneğin önceki onursal başkanlarından olduğumdan, bazı yönetim toplantılarına katılacağım için, 6 Kasım’da başlayan kongreye, daha önceden, ayın 4’ünde gittim. 
Antalya turizm yönünden bir numara, havaalanı çok kalabalık ve de işlek. Yıl boyunca kongreler, toplantılar bitmek bilmiyor. 
Kongre Belek’te ki Rixos, Sun Gate Otelindeydi. İştirak edenlerin sayısı da, 2 bini aşmıştı.
TOD toplantılarını düzenleyen Global Turizm, yıllardır bu işi mükemmel bir şekilde yürütüyor. Tüm çalışanları, başta Seyfettin, Cengiz, Regiman ve Nagihan olmak üzere örnek davranışlar sergiliyorlar. Hepsi çalışkan, becerikli ve de nazik.
Kongredeki bilimsel seviye çok üst düzeydeydi. Çukurova Üniversitesi Göz Kliniğine ve Reha Ersöz-Selçuk Sızmaz’a akrididasyon belgesi verilişi, çok gururlandırdı beni. Reha’da yönettiğim bir oturumda profesör doktor Ünal Bengisu onursal konferansını verdi. Ne kadar mutlu oldum, bilemezsiniz.
Adana’ya dönerken gördüm ki, havaalanının bekleme salonları ihtiyacı karşılayamıyor. Çok kişi ayakta, bir kısmı da yerde oturuyor. Yakışmıyor bu görüntü Antalya’ya.
Türkiye Oftalmoloji  ( Göz hastalıkları ) dahil, bir çok tıp dalında, ileri bir durumda. Açıkçası büyük gelir getirecek sağlık turizmine, ortam bir hayli uygun. Adana, zaten bu işi yıllardır Ortadoğu ile yapmakta. Ülke genelinde yayılması hedef seçilmeli ve devlet bu konuda yardımcı olmalı.
Adana’ya dönerken Sun Ekspres’in standına gittiğimde, garip bir şeyle karşılaştım. El çantamı bagaja vermek istediğimi söylediğimde, oradaki görevli hanım, bu çantayı benim ileride bir yerde raylı sisteme koymamı istedi. Kendisine ait bu görevi niye ben yapacağım diye sorduğumda, usulümüz bu demez mi? Öyleyse, birini yanıma verin de birlikte gidelim teklifime de hayır dedi.
Diğer firmalar böyle mi yapıyor, açıkçası bilmiyorum. Ama bu tatsız davranışı bu uçak şirketinin yetkililerine duyurmak zorunda kaldım. Bunun için üzgünüm.
Gerisi uçak firması yetkililerinin işi.