Altın Koza’ya soldan bakmak

19/09/2019 13:08 6351

Ellinci yılını dolduran ama çeşitli nedenlerle çeşitli zamanlarda aralar verilen ve bu yıl 26’ncısı yapılacak olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali için, geri sayım başladı.

 

Dün festival tanıtımı için Adana Divan Otel’de bir toplantı düzenlendi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Altın Koza Yürütme Kurulu, festival hakkında genel bilgiler verdiler.

 

Tabi 25 yıldan sonra ilk kez bir sosyal demokrat bakış açısıyla yapılacak olan Altın Koza Film Festivali, mutlaka bu yıl daha fazla üzerine koyarak gerçekleştirilecektir.

 

Altın Koza’nın film seçkilerinin çarpıcılığı, gerçekçiliği, sıcaklığı, sınıfsal bakış açısı çok önemli. Adana, sinemanın kültürün sanatın bereketli topraklarıdır. Sinema tarihinde önemli bir yere sahip kentimiz. Çekilen sinema filmleri, bu kentte gişe yaparsa, sonrasında ülkede gösterime girermiş.

 

Altın Koza’nın sanata, sanatçıya ve halka karşı taşıdığı sorumluluk ağır. Festivalin yüklendiği misyon barış, kardeşlik, sevgi, farkındalık… Bütün bunların gereğini yerine getirebilecek bakışa sahip bir yönetim anlayışı mevcut şu anda Altın Koza’da. İnandığım ve aynı bakış açısına sahip olduğum çok kıymetli isimler.

 

Malum Sanat camiasının yüzde 95’i solcudur. Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu’nda bu yıl; Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu, İsmail Timuçin gibi önemli ve değerli isimler var. İşinin ehli, liyakatlı ve uzman isimler.

 

Emperyalist dünya düzeninin sömürüsü, yoksulluk, geleceksizlik, ırkçılık, gıda terörü, işçi ölümleri, toplumsal çürümüşlük, kadına ve hayvana şiddet ve saymakla bitiremeyeceğimiz daha birçok gerçeklik içerisinde; bütün bunlara dur demenin bir yolu da sanattır, sinemadır. Farkındalık oluşturmanın en önemli yoludur. Ve Altın Koza farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

 

Festivalde bu yıl ilk kez usta yazar Orhan Kemal’in anısına “Orhan Kemal Emek Ödülleri” verilecek. Bu yıl hakikaten çok önemli bir festival gerçekleştirilecek. Film gösterimleri bölümünde dünya sineması, ustalara saygı, panorama gibi bölümler var ama en önemlisi ‘Kadın gözüyle Afganistan’ ve ‘İnsana Rağmen’ bölümleri. Bu iki bölüm dünyanın içinde bulunduğu çok önemli sorunlara değinecek. Bu festivalde son yıllarda artan kadına şiddet konusuna vurgu yapılmasını çok kıymetli buluyorum. Festivaldeki en önemli olgulardan biri bana göre ve bu konuya dikkat çekmek için sinema biçilmiş kaftan.

 

Bu yıl bir başka güzel adım da; geçtiğimiz aylarda talihsiz bir şekilde yitirdiğimiz, sinema dünyasının önemli isimlerinden, bu toprağın, Çukurova’nın bağrından yetişmiş, aynı toplumun ferdi olmaktan her zaman gurur duyduğum Cüneyt Cebenoyan anısına, SİYAD ödüllerine adının eklenerek, “SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü” olarak verilecek olması. Ve bu adım, bundan sonraki yapılacak Altın Koza Film Festivallerinde de devam edecek.

 

Afiş ise bana göre tek kelimeyle harika. Nebil Özgentürk afişin nasıl doğduğunu anlattı. İçerisinde barışı, kardeşliği, sinemayı, kısacası herşeyi barındırıyor. Adana’ya uygun çok harika bir çalışma olmuş. Tabi bu özenle hazırlanmış eser, sanatla zekayı buluşturan, incelikli işleriyle tüm dünyanın tanıdığı usta, Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzası taşıyor.

 

Başkan Zeydan Karalar’ın da söylediği gibi şimdiden söylüyorum 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali çok güzel bir festival olacak.