Altın Koza moral olacak

10/09/2021 23:47 1042

1993 yılında 7. Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali’nden itibaren Altın Koza’yı takip ederim. Hatta birçok festivalde de kulakları çınlasın Sarıca ve Zeynep Ünal ile birlikte festivalin backgroundunda çalışmışlığım da vardır. Her yıl biraz daha heyecanlandırıyor beni Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali.

 

***

Bu yıl DOGA temasıyla düzenleniyor Altın Koza. Malum doğal felaketlerle uğraştık ülkece, pandemi, orman yangınları, seller… Dün Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu’nun toplantısı vardı. İsmail Timuçin’in moderatörlüğünde yürütme kurulu neler yapacağını anlattı. Türk Sinemasına verdiği emek ve destekle her zaman sinema sanatının ışığında sanatçıyla yol alan Festival Direktörü Prof. Dr. Kadir Beycioğlu’nun yakın zamanda vefatı nedeniyle, hüzünlü bir açılış gerçekleştiriliyor festivalde bu yıl.

 

***
Başkan Zeydan Karalar bu yıl Altın Koza’yı halkın ayağına götürmekten mutluluk duyduklarını söyledi. 15 ilçede gezici sinema ile Adanalı sinema sevgisini yeniden hatırladı. Eskiden ülke prömiyerleri Adana’da yapılır film Adana’da tutarsa vizyona girer tüm ülkede gösterilirmiş. Adanalının Türk Sinemasında söz sahibi olduğu yıllara geri döneceğiz umarım.

***
Menderes Samancılar pandemiye vurgu yaptığı konuşmasında en tehlikelişeyin olumsuzlukları kanıksamak olduğunu söyledi. Çok haklı. Bir de şu cümlesinden çok etkilendim; “Şiir gibi bir festival yapacağız” festivali Adanalı uzmanlara teslim etmiş olmak çok ama çok güzel. Teşekkürler Zeydan Karalar.

 

***

 

Nebil Özgentürk, gurur duyduğumuz bir başka Adanalı isim. Özgür bir festival yaptıklarını ve Zeydan Karalar’ın hiç müdahale etmediğini anlattı. Niye etsin ki? İşi ehline vermiş. ‘1000’i aşkın belgesel, Altın Koza ve Adana’ya armağan olsun’ dedi. İşte bir Adanalının emeğini Adana’ya feda etmesi nasıl da büyük bir özveri, görünen köy kılavuz istemez.

 

****
 

Bu yıl 4 bine yakın kısa film 50’ye yakın uzun metrajlı film başvurusu var. Pandemi şartlarına rağmen harika bir sayı bana göre. Uzun metrajlı 10 film yarışacak festivalde.

 

***

 

Hüseyin Orhan, festivali festival yapanın halk olduğunu söyledi. Doğru… Adana halkı festivale her yıl giderek büyüyen bir ilgi gösteriyor. Adana sanatın sinemanın bereketli toprakları. Adanalının ruhunda var sanat. şu yazlık sinema ve gezici sinema var ya çok güzel muhteşem bir proje. Adanalıyı sinema ile buluşturmak…
 

***
Bu yıl o kadar iyi çalışmalar var ki 7 günlük festivale dünyayı sığdırmışlar. Programların her birini anlatarak yazıyı uzatmayayım zaten hafta boyunca hem basında hem afişlerde hem de hazırlanan Altın Koza kitapçığında tüm etkinlik programına ulaşmanız mümkün. Elinize geçmezse, altinkozaff.org.tr ‘den de tüm detaylarıyla festivali takip edebilirsiniz.

 

***

Adana’yı yücelten festivale verdikleri önem ve büyük emeklerinden dolayı değerli Yürütme Kurulunu ve festivalde emek veren her bir çalışanı, şimdiden tebrik ediyorum. Bu yıl da sanata ve sinemaya doyacağız. Pandemiden dolayı mahrum kalmıştık birçok şeyden. Tam da toplumca ihtiyacımız olduğu zamanda, ilaç gibi gelen festival.