ALTIN KOZA  

08/09/2022 18:04 1032

Evet Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 12-18 Eylülde başlıyor. Ama AVM ve ilçelerde gösterimler başladı bile. Büyük açılış 12 Eylül’de Merkez Park Amfi Tiyatro’da, Orhan Kemal Emek Ödülleri Töreni ve Çukurova Senfoni Orkestrası Zuhal Olcay Film Müzikleri Konseri ile halka açık şekilde yapılacak.
Türkiye'nin en prestijli film festivalleri arasında olan 1969 yılından bugüne kadar aralarda zorunluluktan kesintiler yaşansa da hala devam eden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, bu yıl 29. kez yapılacak. Bu yılki teması da ‘İklim krizi ve sürdürülebilirlik’ Altın Koza’nın.

Festival 2-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Aladağ, Pozantı, Karaisalı, Yumurtalık, Kozan, Tufanbeyli, Saimbeyli gibi İlçelerde başlayan festival etkinlikleri kapsamında, film gösterimleri gerçekleştiriliyor.

Buralarda gösterilen filmlerin oyuncu kadrosu ve yönetmenleri de gösterimlere giderek halkla buluşuyor. Muhteşem bir proje. Adana sanatın, sinemanın, edebiyatın bereketli toprakları…

Adanalının ruhunda var sanat. 

Adanalıyı sinema ve sinemacılarla buluşturmak…

Başkan Zeydan Karalar’ın istediği, işte tam da buydu.

 

Bu yıl dünyada ilk kez gösterilecek filmler de var Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde. Ulusal uzun metraj yarışmasında 3 dünya prömiyeri 1 Türkiye prömiyeri, Belgesel yarışmasında 4 dünya prömiyeri ve Dünya sinemasında 26 Türkiye prömiyeri Altın Koza’da gerçekleştirilecek.

 

 29. Altın Koza’da önemli bir ayrıntı daha var. Halkın seçtiği halkla buluşuyor. Geçtiğimiz yıl halk jürisi ile birinci olan filmin tam kadro oyuncuları, yönetmeni ile birlikte Atatürk Parkı’nda vatandaşla buluşacak.

 

Bu yıl akıllı bir çalışma yapılmış, bazı kurumlar sponsor olmuş festivale. Final Eğitim Kurumları büyük destek veriyor, bu da Şevket hocanın sanata ve kültüre verdiği önemin göstergesi. Kendisini alkışlamak gerek. Esat 01 AVM Genel Müdürünü de tebrik ediyorum, Altın Koza'nın bir yanında yer alıyorlar. Adana markamız TEMSA, elektrikli otobüsleri ile hizmet verecek festivale. TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu’na da ayrıca teşekkür ederim, Adana’yla bütünleşmek için elinden geleni yapıyor. Zeydan Başkanın dediği gibi, söz konusu Adana ise gerisi teferruat.

1969 yılında başlayan ve günümüze kadar gelen festivalin kayıp olan arşivi de nihayet bulunmuş. Kimin çaba sarf ettiği bende kalsın.

Ödül törenleri, film afişleri, fotoğraflar…

Hepsi sergilenecek, dijital bir kopyası da Çukurova Üniversitesi’ne armağan edilecek.

 

Çok önemli bir konu da Adana'da geçtiğimiz yıl yanan ormanlarda, gösterimlere gelen her seyirci için bir ağaç dikilecek. Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılmış. Bu festival komitesinde, bu fikri vereni (Altın Koza'nın Genel Müdürü) ayakta alkışlıyorum.
Birçok program var, birçok etkinlik var, sergiler, söyleşiler, film gösterimleri, hepsini tek tek anlatarak detaya girmeyeceğim zaten Altın Koza bunları kamuoyu ile paylaşıyor. Benim eğilmek istediğim bir diğer önemli konu şu;
 Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu, bu yıl ilk kez akademik bir işbirliğine imza attı bunu da protokolle tescilledi.

Çukurova Üniversitesi ile işbirliği yapan Altın Koza, tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ‘Çukurova Altın Koza Film Akademisi’ni kurdu. Bu akademide Türkiye’nin çeşitli yerlerinden radyo televizyon sinema öğrencileri de gelecek. Tamamen ücretsiz akademiye, Ercan Kesal, Prof. Dr. Lale Kabadayı, Prof. Dr. E. Nezih Orhon, Ayşegül Cebenoyan gibi önemli isimler katılıyor.

Bu akademik işbirliğinde büyük özveri göstererek bir ilki gerçekleştiren festivalin gizli kahramanlarına ve sıcak yaklaşımıyla, festivalin akademik ayağının oluşmasını sağlayan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’e bir Adanalı olarak teşekkür ediyorum.

Festivalin tüm ilçelerde, mahallelerde yapılan etkinliklerle halkla buluşmasında ve festivalin akademik eğitim çalışmalarının içeriğinin genişletilmesinde,  Altın Koza’nın Genel Müdürü Hüseyin Orhan’ın çok büyük emekleri var. Bu çalışma sayesinde, festival halk ile buluşuyor, akademik gelişim gösteriyor.

Geçen yıl festival başlarken Menderes Samancılar ‘Şiir gibi bir festival yapacağız’ demişti, öyle de oldu. Bu yıl da öyle olacak. Eminim ki bu yıl da Onur Ödülleri ve tüm etkinlikleri ile heyecan dolu bir festival geçecek. Emek en yüce değerdir. Emeği geçenlere şimdiden kolaylıklar diliyorum.

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, hem kente, hem de ülkeye yine damga vuracak.

Tıpkı bundan öncekilerde olduğu gibi.