Almak için vermeyin

16/03/2023 04:30 126

 

New York’ta yaşayan ve ABD’nin ünlü pizza zinciri Champion Pizza’nın sahibi olan Türk iş insanı Hakkı Akdeniz, ABD Temsilciler Meclisi’nin de aralarında bulunduğu beş ayrı devlet kurumu tarafından “Yılın Topluluk Lideri” ödülüne layık görüldü.

Evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlarıyla ABD kamuoyunun yakından tanıdığı Akdeniz, ABD Temsilciler Meclisi, New York Eyalet Meclisi, New York Eyalet Senatosu, New York Belediyesi ve Manhattan İlçe Başkanlık Ofisi tarafından “Yılın Topluluk Lideri” seçildi.

New York’ta düzenlenen törende konuşan Hakkı Akdeniz, “Almak için vermeyin, başkalarına vermeleri için ilham olun. Umarım size ilham vermişimdir ve başkalarına da vermeleri için ilham olmaya devam edeceğim” dedi.

Yılın topluluk lideri olarak seçilmekten büyük onur duyduğunu söyleyen Akdeniz, “Bunu, başkalarına iyilik yapmalarına, yardım etmelerine ilham vermek için kullanmayı umuyorum. Umarım insanlar bunu görür ve kesinlikle herkesin bir yerden başlayıp benim yaptığım gibi dünya üzerinde büyük bir etki yaratabileceğini anlar. Bu benim için ömür boyu sürecek bir başarı ve çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

“Almak için vermeyin, başkalarına vermeleri için ilham olun”

Konuşmasına “Yavaşla, sakin ol, fazla endişelenme, fazla acele etme, geleceğe güven” sözleriyle devam eden Akdeniz şunları söyledi:

“Hayatımda pek çok insana inandım ve güvendim ama birçoğu beni farklı şekillerde incitti. Ancak bu, beni bugün büyümeye ve vermeye devam eden adam yapan bir yaşam dersiydi. Ama her zaman inandığım bir şey var ki, o her zaman kalbimde olan Tanrı'dır. Almak için vermeyin, başkalarına vermeleri için ilham olun. Umarım size ilham vermişimdir ve başkalarına da vermeleri için ilham olmaya devam edeceğim.”

Evsiz günlerini unutmadı

Diyarbakır’da doğan Hakkı Akdeniz, küçük yaşlarda gittiği ABD’de uzun süre evsiz kaldı ve sıfırdan başladığı iş hayatında zirveye yükselen bir başarı hikayesi örneği oluşturdu.

Champion Pizza markası ile ABD’nin pizza zincirlerinden olurken Hakki’s markası ile de dondurulmuş pizza ve gıda ürünleri pazarında yerini aldı.

Evsiz günlerini unutmayan Akdeniz, evsizlere yönelik yardım çalışmalarıyla ABD’nin örnek kişileri arasında yer alıyor.

HAKKI AKDENİZ'İN ÖZGEÇMİŞİ

Hakki Akdeniz Kürt asıllı Türk pizzacı ve iş insanı.

New York'ta kurduğu "Champion Pizza" markası ile bilinir.

Hakkı Akdeniz 1 Şubat 1984 tarihinde Diyarbakır Silvan'da doğdu.

Akdeniz, küçük yaşta kasabada bir pidecide çalışarak hamur yapmayı öğrendi. 1997'de Akdeniz ve ailesi Kanada'ya taşındı ve 2001'de Akdeniz, 2005 yılına kadar bir pizzacıda çalıştığı New York'a taşındı.

2009'da Manhattan'da daha sonra Champion Pizza olarak değiştirilen Hakkı Pizza'yı kurdu.

2016'da Champion Pizza, merhum Carrie Fisher'ın onuruna bedava pizza vererek medyanın ilgisini çekti.

2017 yılında Akdeniz, pizzacısında göçmenleri istihdam etti.

Daha sonra 2017'de, tüm geliri yerel bir evsizler barınağına giden bir "Trump Pizza" satarak ulusal ilgi gördü.

2018 ve 2019'da, hayırseverliği New York Eyalet Meclisi'nden çeşitli bildiriler alarak tanındı.

Şubat 2019'da Akdeniz, WNYW olarak da bilinen Fox 5 New York ile röportaj yaptı.

Röportaj, Akdeniz'in hayırseverlik faaliyetlerini ve pizza zinciri Champion Pizza'nın genişlemesini belgeledi.

2020'de "Akdeniz, Super Bowl LIV"in ticari reklamında yer alarak ulusal ilgi gördü