Alkole yenik düşen Türk müzik dehası Şevki bey

02/12/2020 01:14 3324

 

1860 da İstanbul’da doğan Şevki bey, kısa zamanda sesinin güzelliiyle tanınmış, aranan biri olmuştur. O sadece bir şarkıcı değil aynı zamanda ünlü bir bestekardı. 1891 de 31 yaşında hayata veda eden Şevki bey’in, kendi ifadesine göre 10 sene içerisinde bestelediği eser sayısı 1000 dir. Ama bunlardan sadece 250 kadarı günümüze kadar gelebilmiştir.

Zamanın ünlü bestecisi Hacı Arif bey’den çok şeyler öğrenmiş ve üzerine kendi kişiliğini katmıştır eserlerinde. Duygu yüklü bu bestelerin çoğu dert ve üzüntüsünü anlatır. Zaten hayatı da hep öyle geçmiştir. 31 yaşında öldüğü zaman çok kişi onun yeteneklerini övmüş ve dehasını ifade etmişlerdir. Recaizada Ekrem, o öldüğü zaman ‘Gül Hazin Sümbül Perişan Bağ-ı Zarın Şevki Yok’, adlı güfteyi yazmış bunu da Hacı Arif bey bestelemiştir.

Boğaziçinde davet edildiği yatılı bir akşam onun kalp krizi geçirerek ölmesi son derece üzüntü veren bir olay, bestecilerin çoğu ne yazık ki kendi dertlerini, sıkıntılarını anlatan mutsuz insanlar, Türk sanat muzikisinin Hacı Arif beyden sonraki en başarılı bestecisi Şevki bey derbeder bir hayat sürmüş hatta bir kış gecesi yaka paça çıplak bir tarzda sokağa atılmış, onu gören Ahmet Rasim de alıp evine götürmüş.

Bugün Nakkaştepe deki mezarlığında yatan bu değerli insan için başında eski harflerle yazılmış bir şiir halinde mezar taşı vardır. Rahmeti bol olsun yüce bestekarın.